موزه ها و مکانهای تاریخی      
  موقعیت جغرافیایی      
  توریسم      
  تاریخچه      
  نقشه      
  فرهنگ      
  آدرس ها و اطلاعات مفید      
  آژانس های سیاحتی      
  دانستنی ها در مورد ترکیه      
  در ترکیه به کجا سفر کنیم      
  غذا و نوشیدنی
 
  ترکی استامبولی بیاموزیم
  هتل ها
  بروشور ها و کاتالوگ ها
  اخبارو اطلاعیه ها
  فعالیت ها و فستیوال ها
  گالری عکس
 
 

 


اخبار کوتاه

ازمیر
22.9.2010

ازمیر

ساحل دریای اژه

کرانه های دریای اژه در ترکیه از جمله زیباترین چشم اندازهای این کشور می باشند. خط ساحلی باشکوهی که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می کند، مملو است از کرانه های قدیمی که توسط باغهای زیتون، پرتگاههای سنگی و جنگلهای کاج احاطه شده اند.

اگر شما اسکله های ماهیگیری زیبا، روستاهای تفریحی پرطرفدار و یا بقایای تمدنهای باستانی را که گواهی بر 5000 سال تاریخ، فرهنگ و اسطوره می باشند ترجیح دهید، این منطقه تعطیلاتی  برای همه، از دوستداران طبیعت و خورشید گرفته تا عکاسان، مشتاقان ورزش، قایقرانان و باستانشناسان ، فراهم می کند. در تمام طول ساحل، اقامتگاههایی  را می توان یافت که هر سلیقه و قیمتی را در بر میگیرند.     ازمیر- زادگاه هومر
این شهر که در زبان ترکی " ازمیر زیبا" نام دارد، بر فراز یک خلیج بلند و باریک واقع شده که توسط کشتیها و قایقهای تفریحی، شیاردار شده است. آب و هوای آن معتدل است و در تابستان،  نسیم مداوم و روح بخش دریا ،گرمای خورشید را متعادل می کند. ، این شهرکه در پشت پیاده روهای آراسته شده با نخل و خیابانهایی که خط ساحلی را دنبال می کنند ، از دامنه های کوههای اطراف با شیبهای پلکانی افقی به آرامی بالا میرود. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بوده و بندر آن فقط در رده دوم نسبت به استانبول قرار دارد. ازمیر که در تمام طول سال یک شهر بین المللی و سرزنده است، در مدت جشنواره بین المللی هنر ( ژوئن و جولای ) و نمایشگاه بین المللی ( آگوست و سپتامبر ) ، بازدید کنندگان زیادی دارد.

این شهر در اصل در هزاره سوم قبل از میلاد در محلی که امروزه( Bayraklı- بایراکلی) نام دارد تاسیس شد  و در آن زمان با شهر " تروی " ،که دارای پیشرفته ترین فرهنگ در آناتولی غربی است، مشترک بود. در حدود سال 1500 قبل از میلاد ، این شهر تحت نفوذ قلمروی هیتی ها در آناتولی مرکزی در آمد.در هزاره اول قبل از میلاد ، ازمیر ( Smyrna- سیمیرنا)نامیده میشد و در رده مهمترین شهرهای اتحادیه ایونین ایها قرار داشت. در طول این دوره ، یکی از برجسته ترین نکات این شهر این بود که "هومر" در آنجا سکونت داشت. فتح این شهر توسط لیدیا ایها ، در حدود 600 قبل ازمیلاد، این دوره را به پایان رساند. 

 در سرتاسر دوره حکومت لیدیا ایها و متعاقب آن فارسها در قرن ششم قبل از میلاد، ازمیر در حد محلی که کمی کوچکتر از یک روستا بود، باقی ماند. در قرن چهارم قبل از میلاد و در  دوره سلطنت اسکندر بزرگ ،شهر جدیدی بر دامنه های  (Kadifekale- کادیفه کاله  قله Pagos-پاگوس )  احداث شد. دوره رومیها در ازمیر که در قرن اول قبل از میلاد آغاز شد، دومین عصر بزرگ این شهر بود. فرمانروایی روم شرقی در قرن چهارم دنبال شد و تا زمان پیروزی سلجوقیها در قرن 11 ادامه پیدا کرد. در 1415 این شهر، تحت حکومت سلطان محمد چِلبی ، به بخشی از قلمرو عثمانیها تبدیل شد.


مکانهای مهم و مورد توجه


موزه ها :
موزه باستانشناسی در نزدیکی میدان (Konak–کناک)  ، یک مجموعه برتر از اشیای عتیقه را شامل تندیسهایی از پوسایدون و دیمتر که در زمان باستان در میدان شهر مستقر بودند، در خود جای می دهد.(دوشنبه ها تعطیل است.)


موزه فرهنگ شناسی، مجاور موزه باستانشناسی، حاوی هنرهای دستی مردم عامه است که شامل یک مجموعه نفیس از فرشهای (Bergama  و Grdes-برگاما و گوردس) ، لباسهای سنتی و لگامهای شتر میباشد.(دوشنبه ها تعطیل است.)


موزه آتاتورک واقع در جاده آتاتورک، در یک خانه قدیمی ازمیری قرار گرفته که توسط پایه گذار جمهوری ترکیه استفاده می شد. این موزه عکسهایی از این رهبر، به همراه بعضی از وسایل شخصی او را به نمایش گذاشته است.(دوشنبه ها تعطیل است.)


موزه هنرهای نفیس در (Konak –کناک)  ، آثاری از نقاشان مشهور ترکیه را نشان می دهد.(دوشنبه ها تعطیل است.)


موزه هنر( Seluk Yaşar –سلچوک یاشار) یک موزه خصوصی در بلوار جمهوریت است ، با مجموعه ای از هنر قرن 20 ترکیه.(یکشنبه ها تعطیل است.)


موزه تاریخ طبیعی در( Bornova – برنوا)، به عنوان یک اندوخته طبیعی برای حفاظت از مناظر تاریخی منطقه دریای اژه، قلمداد می شود.(یکشنبه ها تعطیل است.)


موزه باستانشناسی (demiş –ادمیش)  در حدود 60 کیلومتری شرق ازمیر واقع است و هنرهای دستی این منطقه  را عرضه می کند. (روزهای آخر هفته تعطیل است.)


بناها و مکانهای تاریخی
در حفاری های انجام شده در (Bayraklı-بایراکلی)  یک معبد وقف شده به آتنا (الهه عشق و مهارت) و همینطور دیوار شهر متعلق به ایونین ایها که بین قرون هفتم و پنجم قبل از میلاد در این مکان توسعه پیدا کرد، از زمین بیرون آورده شده اند. ظروف سفالی متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد نیز در این میان کشف شده اند.


در( Kadifekale-کادیفه کاله)   ، خرابه های شگفت انگیز و دیوارهای یک قلعه دیده میشوند که در دوره سلطنت اسکندر بزرگ ، توسط( Lysimachus-لیسیماچوس)  ساخته شدند و همچنان ازمیر را تحت الشعاع خود قرار داده اند. این قلعه مکان مناسبی را برای لذت بردن از یک چشم انداز عالی از خلیج ازمیر، ارائه می کند.


Agora-اگورا   یا بازار ، در محله ( Namazgah –نامازگاه) ، در اصل در دوره حکومت اسکندر بزرگ ساخته شد. ولی آنچه که امروز بر جای مانده ، به زمانی بر می گردد که این بنا پس از  یک زلزله مخرب در 178 بعد از میلاد ، تحت حکومت مارکوس اریلیوس باز سازی شد.
کانالهای (Şirinyer و Yeşildere-شیرینیر و یشیل دره)  ، دو نمونه از آثار مهندسی رومیها هستند که از روی رودخانه( Meles-ملس)  که در سرتاسر عصر روم شرقی و عثمانیها آب ازمیر را فراهم میکرد ، عبور میکند.


کلیسای (Saint Polycarp-سینت پلیکارپ )  ، قدیمیترین کلیسا در ازمیر است و سمبلی  است از هفت کلیسا. (Apocalypse-اپوکالیپس Polycarp )  مقدس در 155 بعد از میلاد توسط رومیها در محل( Kadıfkale-کادیفه کاله)  و در سن 86 سالگی به شهادت رسید. وقتی رومیها خواستند که مطابق رسم آن زمان او را بر روی چوبه مرگ بسوزانند، شعله های آتش او را لمس نکردند  و بنابراین او را توسط ضربه های شمشیر به قتل رساندند. این کلیسا در 1620 بازسازی شد.
مهمانسرای( Kızlarağası-کیزلار اقاسی)  ، یک نمونه ظریف از معماری دوره عثمانی قرن 18 است که با شکوه و عظمت سابق خود بازسازی شده است.


Saat Kulesi ساعت کولسی  یا برج ساعت که سمبل ازمیر است ، در قلب شهر و در میدان ،( Konak –کناک) واقع است. این برج هدیه ای از طرف سلطان عبد الحمید بوده که در 1901 به سبک اواخر دوره عثمانی ساخته و به صورت بسیار پر نقش و نگاری تزیین شده است.


محله قدیمی (Asansr-اسانسر) که به نام محله یهودیها نیز شناخته می شود، پر است از خانه های کهن بازسازی شده. (Dario Moreno Sokağı-داریو مرنو سکاقی) ، بالابری است که در قرن 19 ساخته شده و در واقع پیاده روی اصلی به سمت خود( Asansr –اسانسور) است. این پیاده رو با ارتفاع پنجاه و یک متر ، مسیر گذری را بین خیابانهای پایینی و بالایی فراهم می کند. رستوران( Asansr –اسانسور) در سمت بالا، چشم انداز زیبایی را از ازمیر عرضه می کند.


اگر خود را در( Havra Sokak –حاورا سکاک) واقع در( Kemeraltı –کمر التی) یافتید، حتماً به بناها و کنیسه های قدیمی توجه کنید.Alsancak( Punta)-السانجاک)  با خانه هایی که به سبک سنتی بازسازی شده اند، تبدیل به یک پیاده روی تفریحی با میخانه ها، کافه ها و رستورانها شده است.
در مرکز( Cumhuriyet Meydanı -  میدان جمهوریت )، بنای یادبود آتاتورک  جای دارد که مجسمه ای جذاب از آتاتورک است که رو به دریا، بر روی یک اسب نشسته است. این اثر یادبود که در 1933 افراشته شد، خاطره آزادسازی این شهر توسط نیروهای ترکیه  را گرامی میدارد.
"دلفینهای پرنده" در( Karşıyaka-کارشی یاکا)  ، یک اثر تاریخی است که سمبلی از دوستی و برادری میباشد.


مساجد

مسجد(Hisar-حیسار)  بزرگترین و قدیمیترین مسجد در ترکیه است. این مسجد که در قرن 16 ساخته و در قرن 19 بازسازی شده است، دارای یک اندرون دلپذیر، با یک منبر و محراب زیبا است.
دیگر مساجد ازمیر شامل (Salepıoğlu-سالپچی اقلو)  (قرن 20) ،( Şadırvan –شادیروان)(قرن 17 با بازسازی های قرن 19) و( Kemeraltı –کمر التی) (قرن 17) میباشد. همه اینها در نزدیکی محله( Kemeraltı-کمر التی) قرار گرفته اند.


پارکها


Kltrpark – کولتور پارک، پارک اصلی ترکیه، فعالیتهای متنوعی را ارائه می کند. این پارک ، محل نمایشگاه بین المللی ازمیر است و یک پارک سرگرم کننده، باغ وحش، رستوران و باغهای آرامی را در بر میگیرد.
پارک(Olof Palme-الف پالم)  ، واقع در (Karşıyaka-کارشی یاکا)  ، مکان آرام بخشی برای توقف است. این پارک همچنین دارای امکانات ورزشی میباشد. (Karşıyaka –کارشی یاکا) همان Cordelia) –کردلیا) باستانی است.


پارک( Adnan Saygun-ادنان سایگون)  ، مرکزی است برای فعالیتهای هنری و دارای یک آمفی تاتر مخصوص کنسرتها و تولیدات نمایشی و همینطور یک موزه- پارک  فضای بازی است که تندیسهایی پراکنده شده در سرتاسر محوطه دارد.
پارک Insan Hakları)  -اینسان حاکلاری) (حقوق بشر) ، دارای تندیسهای مدرن زیبایی است ، از جمله اثر تاریخی و عظیم دلفینهای پرنده.
پارک (Muammer Aksoy-موامر اکسوی)  یک پارک زیبای ساحلی است که نمای جالبی از خلیج ازمیر را در اختیار می گذارد.


پارک تفریحی( Turgut zal –تورگوت ازال) ، واقع در( Bayraklı –بایراکلی) شماری از فعالیتهای سرگرم کننده و ورزشی را ارائه میکند.
هنر، فرهنگ و سرگرمی شهر ازمیر سالهاست که با شهرت خود توجه توریستها را به خود جلب کرده است . مرکز فرهنگی ازمیر ، میزبان برنامه های اپرا و باله و به علاوه کنسرتهای موسیقی است. این شهر همچنین خانه ارکستر سمفونی کلاسیک اژه است و به وجود یک انجمن نمایشی پررونق و شکوفا می بالد . در مدت جشنواره سالانه بین المللی ازمیر ، هنرمندان بین المللی و داخلی در محلهای اجرای مختلف در شهر و نواحی اطراف از جمله سالن تاتری در( Ephesus-افس)  ، برنامه های خود را اجرا میکنند. شما می توانید در طول روز سوار بر درشکه هایی که با اسب رانده میشوند  تفریح کنید و سپس شب را در فضای دوست داشتنی میخانه ها و کافه های اطرافKordonboyu) –کردن بیو)  ، اسکله( Passport- پاسپورت  و Karşıyaka - و کارشی یاکا) بگذرانید.


در خیابانهای ناحیه (Kemeraltı Market –کمر التی مارکت) ، می توان عتیقه های افسون کننده، جواهرات ظریف و خوشایند، تنوع وسیعی از البسه و انجیر و کشمش خشک را که در ازمیر شهرت دارد ، خریداری نمود. رستورانهای ماهی در این ناحیه پررنگ و نگار، غذاهای خاص محلی( trana و ıpura- ترانچا وچیپورا )  را که دو نوع ماهی دریایی هستند، سرو میکنند.
در پیاده روهای تفریحی( Kodon –کردن) در (Alsancak   و Karşıyara –السانجاک و کارشی یاکا) و در خیابان Cumhuriyet) – جمهوریت)و نیز در( Passport- پاسپورت)  ، شیکترین و عالیترین مغازه ها را میتوان دید.


مکانهای خارج از ازمیر


Balova بالچوا در جاده منتهی به( eşme-چشمه)  ، یکی از بزرگترین چشمه های آب گرم معدنی ترکیه است که امکانات عالی برای میهمانان فراهم میکند.-amaltı)  چامالتی) (در 15 کیلومتری غرب Karşıyaka کارشی یاکا)- ، ناحیه ایست شامل مردابهای ساحلی و زمینهای نمکی که به عنوان یک پناهگاه مهم پرندگان ، بهشت پرندگان ازمیر،  نگهداری می شود. مشتاقان میتوانند گونه های بسیاری را از جمله فلامینگوها و پلیکانها شناسایی کنند.
  Yamanlar amlığı یامانلار چاملیقی  ، یک جنگل کاج نزدیک دریاچه زیبای( Karagl-کاراگل)  در 40 کیلومتری شمال شرق Karşıyaka  کارشی یاکا ، یک نقطه   پرطرفدار است که دارای رستورانها و یک استخر شنا نیز میباشد.
یک نقش کم برجسته متعلق به هیتی ها در( Kemalpaşa-کمال )  (در 20 کیلومتری از ازمیر) در گذرگاه( Karabel –کارابل) ، در داخل صخره کنده کاری شده است.
Belkahve   بل کاحوه   ، بلندترین نقطه بر فراز ازمیر، نقطه آرام بخشی است برای لذت بردن از یک فنجان قهوه ترک. این مکان که سابقاً وعده گاه مورد علاقه آتاتورک بوده است، هم اکنون جایگاه بزرگترین مجسمه به افتخار اوست. در دهکده Birgi) – بیرگی)عمارت( akır Ağa – چاکیر اقا)جای دارد که یک نمونه ظریف از معماری سنتی ترکیه میباشد.


شهرهای "هفت کلیسای( Apocalypse-اپوکالیپس)  که توسط "جان مقدس" در کتاب وحی به آنها اشاره شده، همگی در ترکیه یافت میشوند: Efes (اَفسس)،) Izmir-ازمیر) -Smyrna) سیمیرنا ،Bergama-برگاما،Akhisar(Thyatira)(اکهیسار) ، Sart (ساردیس) ، Alaşehir (فیلادلفیا)  و Eskihisar (لایودیس).  میتوان تورهایی یک تا چهار روزه را برای دیدن همه و یا بسیاری از کلیساها، تنظیم کرد.


شبه جزیره (eşme  -چشمه ) که آب دریای اژه به آن برخورد میکند، در غرب ازمیر جای گرفته است. نامeşme  چشمه  که به معنی چشمه است، به سرچشمه های بسیاری مربوط میشود که در طول قرون 18 و 19 در این ناحیه یافته شدند. این مکان  از زیباترین گستره های ساحلی در ترکیه است که آسمان آبی و شفاف ، آن را در بر گرفته است.این منطقه  دارای مناظری از مزارع رازیانه، کنجد و آرتیشو است که با درختان انجیر و سقز، نقطه نقطه شده اند. شما میتوانید در خلیجهای کوچکی که صدمه ندیده باشند ، در آرامش مطلق شنا کنید. بازدیدکنندگان میتوانند اقامتگاههای تفریحی ، رستورانها و امکانات ورزشی و سرگرمی بسیار عالی را در این مکان بیابند. یک دژ قرن 14 متعلق به شهر جنوا که در قرن 16 توسط عثمانیها بازسازی شده و توسعه پیدا کرده است ، بندر کوچک eşme چشمه   در 80 کیلومتری از ازمیر را ، تحت الشعاع خود قرار داده است. امروزه این شهر کوچک ، یک استراحتگاه تفریحی پرطرفدار، با اقامتگاهها و رستورانهای بسیار خوبی است. کاروانسرای قرن 16 در نزدیکی دژ، که به وسیله سلیمان شریف بنا شده ، مبدل به یک هتل شده است ، در حالی که کلیسای قرن 19  "Hagios Haralambos  "- حاجی اس حارالامبس(   به صورت گالری هنری)  aka Emir – امیر چاکا  احیا شده است. حمامهای آب گرم ، گریزی از زندگی امروزی به یک مکان سالم را فراهم میکنند. همچنین امکان خریداری فرشهایی با بهترین کیفیت ، اجناس چرمی و نیز اقلامی به عنوان سوغات ، وجود دارد.

شب هنگام ، فضایی زنده و لذت بخش بر شهر و به خصوص رستورانها ، کافه ها، میخانه ها و دیسکوهای واقع در امتداد پیاده روی تفریحی ، سایه می افکند.  eşme- چشمه   در تابستان میزبان یک مسابقه سالانه بین المللی آواز است. می توان قایقهای تفریحی را برای جستجو کردن در خط ساحلی درخشان شبه جزیره  کرایه کرد. همچنین کشتیها هر هفته مسیر eşme - چشمه   تا  Venice – ونیس  را طی میکنند. مرکز تفریحی بسیار پرطرفدار  Ilıca- ایلیجا   به ساحل سفید و شنی زیبای خود و همچنین وجود امکانات قابل توجه بندرگاه Altın Yunus  – التین یونوس   می بالد. خلیج کوچک این منطقه برای ورزشهای آبی به ویژه موج سواری و قایقرانی ، ایده آل است. حمامهای آب گرم اطراف) Ilıca- ایلیجا(  که بهترین آنها در خلیج) Şifne- شیفنه)  واقع شده ، بسیار مورد پسند هستند.(Paşa Limanı – پاشا لیمانی- لنگرگاه پاشا ) نیز مجهز به اردوگاهی است که امکانات آسایش بخشی را ارائه میکند. رقابت بین المللی قایقهای تفریحی رنگارنگ (akabey-چاکا بی)  هرساله در ماه جولای در خلیج( Ilıca-ایلیجا)  برگزار میشود.


Ildırı - الدیری   یک روستای آرام ساحلی که در 20 کیلومتری شمال شرق  eşme- چشمه    جای گرفته است ، در زمان باستانErythrai)  -اریتری   نامیده میشد. کسانی که در هنگام غروب به بالای  Acropolis – اکروپلیس  کوه پیمایی کنند ، از دیدن یک  غروب آفتاب زیبا بر فراز خلیج و جزایر آن بهره مند میشوند. خلیج (Gerence – گرنس) در این حوالی ، یک خلیج کوچک دیدنی در شمال شرق شبه جزیره eşme   –چشمه  است که با قایق یا اتومبیل قابل دسترسی است. محیط طبیعی اطراف آن ، آرام بخش است و خود خلیج نیز برای انجام ورزشهای آبی ، ایده آل است. در Dalyan  – دالیان  یک دهکده ماهیگیری  درست در شمال  eşme – چشمه    ساخته شده است و بعضی از بهترین رستورانهای ماهی این منطقه در مرز اسکله بندرگاه زیبا قرار دارند.

اقامتگاههای متنوع در iftlik -چیفتلیک   و یک ساحل طولانی و شنی ( Pırlanta Plaj- پیرلانتا پلاژ) درست در بیرون شهر به سمت جنوب غرب ، توریستها را جذب خود میکند. به سمت جنوب ، امکانات اردوگاهی Tursite)- تورسیته)  فراهم شده است. در این نزدیکی یکی از بهترین سواحل این ناحیه ، Altınkum Plaj -التین کوم    (ساحل طلایی شنی ) وجود دارد. آسیابهای بادی که بعضی از آنها به رستورانهای جذابی تبدیل شده اند ، تپه بالای( Alaatı-الاچاتی)  را که نمونه ای از یک شهر لذت بخش دریای اژه است ، می آرایند. (Alaatı- الاچاتی)  به سمت جنوب و از سمت (Ilıca – ایلیجا) و ساحل به طرف خشکی واقع شده است. در دو کیلومتری به سمت جنوب ، ساحل زیبایی دیده میشود. خلیجهای کوچک و زیبای بسیاری در امتداد ساحل و در جنوب شرق شهر که فقط توسط قایق قابل دسترسی هستند ، یک لنگرگاه آرام بخش را در این منطقه قایقرانی پرطرفدار ایجاد میکنند. Urla İskelesi  – اورلا ایسکلسی که در زمان باستان (Clazomenae- کلازمن)  نام داشت ، یک بندرگاه و همینطور اقامتگاههای بسیاری را  عرضه میکند. رستورانهای بالای تپه (Gvendik- گووندیک)  قادر به نشان دادن نمایی شگفت انگیز از خلیج و جزایر آن میباشند.


دهکده کوچک و مترقی ماهیگیری( eşmealtı- چشمه التی) به خاطر رستورانهای ماهی ساده و در عین حال عالی خود قابل توجه است.


همینطور که شما در امتداد جاده ساحلی و  شبه جزیره (Karaburun – کارابورون)  میرانید ، از کنار خلیجهای آرام و دهکده های ماهیگیری منحصر به فردی عبور میکنید: از جمله اینها- Balıklıova)، Mordoğan و Karaburun- بالیک اوا-موردقان و کارابورون )  میباشند. در( Karaburun-کارابورون) ، مابین دورنمای زیبای کوهستان و آبهای شفاف و پاک ، هتلهای دلپذیر ، باغهای چای و رستورانهای ماهی جای گرفته اند. از بالای کوه  Manastır- ماناستیر   شما میتوانید از یک نمای فراموش نشدنی از ساحل (Karaburun- کارابورون)  ، روبروی خط ساحلی( Foa- فوچا) و ورودی خلیج ازمیر ، لذت ببرید. در طرف جنوبی شبه جزیره eşme  – چشمه  ، نزدیک شهر کوچک  –Seferihisarسفری حیسار  ، بندرگاه زیبا و کوچک (Sığacık-سیقاجیک)  جای گرفته است. این مرکز مهم قایقرانی توسط استحکاماتی که از دوره " جنوا ایها" قدمت دارند ، احاطه شده است. این منطقه, نقطه مناسبی است که از آنجا میتوان معبد( Dionysus – دیانیسوس) در محل باستانی (Teos- توس)  و همچنین ساحل زیبای( Akkum-اک کوم)  را بازدید کرد.


 روستای تفریحی( New Neptune- نیونپتون ) در جنوب (Akkum-اک کوم)  ، دارای مدرسه هایی برای موج سواری و شیرجه زنی است. اینجا بهترین ناحیه برای انجام این ورزشها میباشد. همچنین در ناحیه -Torbalı تربالی  ، بین روستاهای (zbeyky و  Yenikyازبی کی  و  ینی کی) ، ویرانه های یک پایتخت باستانی واقع شده اند.


Gmldr  –گومولدور  دارای امکانات توریستی فوق العاده از جمله سواحل زیبا ، رستورانها و هتلها است. نزدیک Ahmetbeyli    Claros  -احمد بیلی   ، رو به شرق ، معبد آپولو و بقایای تندیس غول پیکر آپولو ایستاده اند. در اینجا شما همچنین میتوانید از یک وعده شام ماهی خوب و یا یک شنای لذت بخش در ساحل عریض شهر بهره ببرید. یک جاده پر پیچ و خم که دارای منظره گسترده ای است ، از جنوب ( Ahmetbeyli-احمدبیلی)  تا ساحل (Pamucak-پاموجاک)  امتداد دارد.


ناحیه اژه شمالی
Foa  یا Phocaea – فوچا  باستانی ، زمانی بخشی از اتحادیه ایونیا ایها را تشکیل می داد. امروزه این مکان یک شهر تفریحی زیبا و مدرن ، واقع بر دو خلیج عمیق است. اقامتگاههای خوشایند ، سواحل پاک و رستورانهای مجذوب کننده ، از آن, یک نقطه تفریحی جذاب ساخته اند. کسانی که در جستجوی یک حمام آفتاب عالی هستند ، میتوانند از ایوانهای سنگی طبیعی جزایر  Siren- سیرن   استفاده کنند.


(Pergamon   یا Pergamum- برگاما) که زمانی یک مرکز بزرگ فرهنگی بوده ، به عنوان یکی از زیباترین بخشهای باستانی ترکیه به حیات خود ادامه میدهد. در  ( Acropolis- اکروپلیس )   بر  فراز  شهر  مدرن  ، بقایای  یک  کتابخانه  مشهور ، یک  سالن  تاتر  جذاب  ،  متعلق  به  شهر  " تروی "  و   (Dionysus- دی انیسوس)  ، محراب تاریخی زئوس ، پرستشگاه دیمتر ، یک ورزشگاه که برروی سه ایوان نشانده شده و یک میدان ( محل تجمع ) وجود دارند.

( Asclepion-اسکلپیون)  واقع در جنوب غرب شهر پایینتر ، پرستشگاهی بود که به خدای سلامتی    Asclepion  – اسکلپیون   وقف شده بود. در شهر ، موزه باستانشناسی و فرهنگ شناسی واقع  است.  در نزدیکی آن ، محل یک معبد است که به   Serapis  سراپیس  ، خدای جهان پایینتر ، که در مصر نیز به عنوان (Osiris –اسیریس) پرستیده میشد ، وقف شده بود. این معبد بعدها توسط روم شرقی به یک کلیسا مبدل شد.


Dikili  – دیکیلی  ، محلی است که کشتیهای مسافربری بازدیدکنندگان از( Pergamon – پرگامان) را مدام به اینجا می آورند . شهر لنگرگاهی   Bergama- برگاما ، واقع است در یک فضای آرام بخش با رستورانهای دلپذیری که امتداد پیاده روی( Kordon-کردن)  را آراسته اند. در بندر کوچک andarlı) ، Pitane – چاندارلی- پیتان)  توقف کنید تا دژ مربوط به جنوا ایها را که یکی از بناهای حفاظت شده ترکیه است ، ببینید.


Ayvalık - ایوالیک  یک بندر افسون کننده  واقع در میان جنگل زیبای کاج است. در حوالی آن Şeytan Sofrası    سفره شیطان  قرار دارد که  یک چشم انداز باشکوه را از  امتداد خلیج( Ayvalık-ایوالیک)  و همینطور جزیره کوچک -Alibey Cunda علی بی   که رستورانهای غذاهای دریایی دلپذیری دارد ، فراهم میکند. ساحل (Sarmısaklı-سارمیساکلی)  یکی از زیباترین سواحل در این ناحیه است.
خلیج( Edremit –ادرمیت) که به نام (Olive Riviera – الیو ریورا) نیز شناخته میشود ، دارای تعدادی تفریحگاه ساحلی جذاب است که بعضی از انها kkkuyu   گوچک کویو ، -Altınoluk  التین الوک، Akay –اکچای  (یک مرکز آب گرم با چشمه های بیشمار) ، (Edremit  و ren-ادرمیت و ارن)میباشد  . همه دارای سواحل زیبایی هستند که با هم به دور خلیج  Edremit-ادرمیت  حلقه می زنند و یک حق انتخاب گسترده ای را از بین هتلها و مهمانسراها  ، برای بازدیدکنندگان فراهم میکنند. در اینجا همچنین پارک ملی زیبای (Kaz Dağı –کاز داقی) نیز واقع شده که دارای چشم انداز های  باشکوه ، نقاط سر سبز آرامش بخش و چشمه های آب گرم  است. بر طبق یک افسانه ، در این مکان بود که اولین رقابت بین زیبا رویان جهان برگزار شد. در زیر سایه( Kaz Dağı-کازداقی)  ( قله Ida- ایدا) ،( 1774 متر ) در( Pınarbaşı – پینار باشی) که  در  غرب  (Akay-اکچای)میباشد  ،  پاریس   اسطوره یونان   ، در مراسم معروف " قضاوت پاریس" ، سیب طلایی را  به آفرودیت ( الهه زیبایی یونان ) اهدا کرد.


Behramkale ) Assos  بهرام کاله)


 Assos  اسوس  مرکز مشهور آموزش تاریخ باستان در 87 کیلومتری جنوب( anakkale-چاناکاله)  در بخش( Ayvacık-ایواجیک)  واقع است. Aristotle   برجسته ترین شاگرد Plato ، به (Assos-اسوس)   دعوت شد و به مدت بیش از سه سال در آنجا به سکونت و آموزش پرداخت . او با دختر ( خواهر یا برادر )( Hermeia –حرمیا) ازدواج کرد و یک مدرسه فلسفه را پایه گذاری کرد و کارهای تحقیقاتی اولیه خود را در زمینه جانور شناسی ، زیست شناسی و گیاه شناسی انجام داد.


پایتخت Assos    Behramkale- بهرام کاله   در 238 متری بالای سطح دریا قرار دارد. معبد آتنه در قرن 6 قبل از میلاد در این مکان ساخته شد. کمی توقف کنید تا نور ماه را که برروی ویرانه های معبد گسترده شده ،  ببینید و یا برای دیدن شفقی که انسان را به ملایمت بیدار میکند ،صبح زود برخیزید. از بالای این مکان شما میتوانید منظره باشکوه خلیج ( Edremit- ادرمیت) را ببینید و دریابید که چرا این  بهشتی در آن زمان به عنوان پایتخت انتخاب شد.

 برروی شیبهای پلکانی که به سمت دریا پایین میروند ، می توانید محلهای گردهمایی ، یک ورزشگاه و یک سالن تاتر را ببینید. از گوشه شمالی این شهر بزرگ ، شما میتوانید یک مسجد، پل و دژ را که همگی در قرن 14 توسط سلطان مراد اول عثمانی ساخته شدند ، ببینید. در پایین ، یک لنگرگاه باستانی زیبا و کوچک واقع است. (Assos- اسوس)  از این رو که یک مرکز انجمن هنر ترک با فضایی روح بخش ، دوستانه و سنت شکن است ، معروف شده است. اینجا شما میتوانید تعطیلاتی داشته باشید  که آن را سالها به خاطر آورید. در دهکده ( Glpınar- گولپینار ) ، در 25 کیلومتری  غرب  Behramkale- بهرام کاله   ، شهر باستانی (Chryse-چیریس)  جای دارد ، که در آن یک معبد قرن دوم قبل از میلاد  به نام Apollon Smintheus -اپلون سیمینتووس    واقع شده است.( Babakale –باباکاله)  یک روستای خوش منظره و دارای  خانه هایی است که برروی یک پرتگاه که به سمت دریا پایین میرود ، به صورت پلکانی قرار گرفته اند .این مکان در 15 کیلومتری غرب( Glpınar-گول پینار )  برروی یک جاده دورافتاده واقع است.
                                                  

     
anakkale - چاناک کاله


این شهر در ورودی باریک و 1200 متری تنگه anakkale) Dardanellers –چاناکاله داردانلس) که دو دریای مرمره و اژه را به هم ارتباط میدهد ، واقع شده است. کشتیهای حمل مسافر و اتومبیل ، روزانه بین( anakkale-چاناکاله)  در بخش آسیایی و( Eceabat-اجه ابات)  و( Kilitbahir-کیلیت باهیر)  در بخش اروپایی تردد میکنند. قایقهای تفریحی که امتداد تنگه ها را می پیمایند ، در بندرگاه مجهز( anakkale-چاناک کاله) توقف میکنند ، تا به توریستها اجازه دهند که زمان بیشتری را در این ناحیه بگذرانند. هتلها ، رستورانها و کافه های این ناحیه ، مکانی را برای لذت بردن از مشاهده عبور و مرور در لنگرگاه و همچنین منظره ای از دژ (Kilitbahir-کیلیت باهیر)  و موزه باستانشناسی( anakkale –چاناک کاله) فراهم میکنند.


در 1451 سلطان محمد دوم که بعدها فاتح استانبول شد ، یک دژ در بخش اروپایی تنگه  anakkale – چاناک کاله در Kılıtbahır- کیلیت باهیر   و دژ دیگری برروی کرانه مقابل آن در  imenlik- چیمنلیک   بنا کرد تا عبور کشتیها را از میان تنگه کنترل کند. امروزه دژ      imenlik-چیمنلیک   به عنوان یک موزه نظامی که به نبرد      anakkale- چاناک کاله   در جنگ جهانی اول اختصاص داده شده ، به کار میرود.


پارک ملی تاریخی شبه جزیره Gelibolu  - گلی بلو   به افتخار 500000 سربازی که در (Gelibolu- گلی بلو)  یا Gallipoli  جان خود را از دست دادند ، تاسیس شد. در 1915 مصطفی کمال ، فرمانده ارتش ترکیه،رهبری یک عملیات موفقیت آمیز را برای بیرون راندن نیروهای متفق از این ناحیه ، به عهده گرفت. این پارک ، در برگیرنده یادبودها ، بناهای تاریخی ، گورستانها ، زیبایی طبیعی پرتگاههای Arıburnu -اری بورنو   و Tuz Gl    دریاچه نمک  میباشد. زیبایی تپه های سرسبز ، سواحل شنی و آبهای آبی ، یک محل استراحت شرافتمندانه را به افتخار سربازهایی که در این نبرد تاریخی ، شجاعانه جنگیدند و کشته شدند ، فراهم میکند. شما میتوانید در  این مکان ، آنچه که در قلب ملت ترکیه وجود دارد را حس کنید. "هومر " در داستانهای خود به نامهایKing Priam ،Hector  Paris و هلن زیبا ، یاد شهر( Truva-ترووا)  یا Troy  را گرامی داشته است. حفاری های باستانشناسی ، شامل ویرانه های دیوارهای شهر ، زیر بنای خانه ها ، یک معبد و سالن تاتر را آشکار کرده اند. یک اسب چوبی سمبلیک شهر "تروی" ، این جنگ افسانه ای را گرامی میدارد. اسکله باستانی Alexandria- Troas  در قرن سوم قبل از میلاد ساخته شد. " پل مقدس " 2 بار از این اسکله عبور کرد و سپس در سومین سفرش ، راه خود را به سمت Assos  – اسوس   ادامه داد. همینطور که به جزیره (Bozcaada-بزجا ادا)  نزدیک میشوید ، قلعه ونیزی ها توجه شما را جلب میکند.

 سپس چشمان شما به سمت خانه های سفید براق و درخشنده و رستورانها و کافه هایی که امتداد پیاده رو را آراسته اند ، کشیده میشود. در این جزیره شراب به فراوانی آب وجود دارد. شما میتوانید تاکستانها و انبارهای شراب بسیار زیبایی را در انجا ببینید.
در Ayazma ,Poyraz, Iğdelik  - ایدلیک, پیراز ,ایازما   ، سواحل شنی زیبایی وجود دارند.


Gkeada  –گکچه ادا ، بزرگترین جزیره ترکیه ، توسط خلیجهای کوچک دیدنی احاطه شده است. تپه های آن که با سرسبزی کاجها و درختان زیتون پوشیده شده ، توسط چشمه های مقدس و صومعه ها آراسته شده اند. قایقهای " فِری "  ، طبق برنامه های منظمی از( anakkale-چاناک کاله  و Kabatepe-کاباتپه)  سفر میکنند. در آگوست ، ساکنان جزیره و توریستها به خاطر نمایشگاههای محلی رنگارنگ در اینجا جمع میشوند.
قسمت داخلی سواحل دریای اژه
 دریای اژه ، خاک حاصلخیزی دارد ،  که   بسیاری از تمدنهای مهم اولیه را سپری کرده است. امروزه بقایای این فرهنگها را میتوان در حومه شهر و همینطور در شهرهای بزرگ و کوچک و دهکده ها مشاهده کرد. جدیدترین میراث فرمانروایی عثمانی ، در معماری به خوبی حفظ شده و این معماری سنتی و محلی در مساجد عثمانیها به خوبی آشکار است. تفریحگاههای سرگرم کننده ای در اطراف چشمه ها ی گرم این منطقه ساخته شده اند و میتوانند آنهایی را که در جستجوی آثار لذت بخش و سودمند این چشمه های آ ب گرم هستند ، بپذیرند.
                                                        

 Manisa  مانیسا

 این شهر جذاب دریای اژه ، بسیاری از نمونه های باشکوه معماری سلجوقی و عثمانی را حفظ کرده است. مسجد سلطان که توسط (Ayşe Sultan-ایشه سلطان)  ، مادر سلیمان عالیرتبه ، اهدا شده است ، در اوایل قرن 16 ساخته شد. هر سال در  آوریل ، یک جشنواره به نام (Mesir Macunu-مسیر ماجونو)  ، اکسیر چسبناکی که در نظر مردم ، مادر بیمار سلطان را معالجه کرد ، برگزار میشود. مسجد قرن 16( Muradiye –مورادیه) توسط معمار سینان مشهور طراحی شد. مدرسه مجاور آن یا کالج الهیات ، امروزه موزه باستانشناسی را در خود جای میدهد. زمانی که میوه های تاکستانها به مراسم جشن بزرگ آورده میشوند ، جشنواره سالانه برداشت محصول در سپتامبر آغاز میشود. انگورهای تولید شده در تاکستانهای بیشمار این منطقه, به منظور صادرات خشک میشوند. در جنوب شهر ، پارک ملی( -Sipil Dağı سیپیل داقی) واقع است که محل "سنگ گریان " مشهور به (Niobe-نی یوپ)  است. اگر شما به شمال شرق سفر کنید به (Grdes-گردس)  میرسید . اینجا یک شهر کوچک دلپذیر است که به خاطر فرشهای ظریف خود شهرت خاصی دارد.


ویرانه های Sart,sardis -سارت که زمانی پایتخت " کروسوس " ، قلمرو لیدیا ایها ، بود ، برروی جلگه  Sart ayı - سارت چایی    رودخانه Pactole- پاکتول  واقعند. اولین سکه های جهان در اینجا ضرب شدند. معبد( Artemis- ارتمیس)  و یک ورزشگاه مرمت شده و همینطور کنیسه مهم قرن سوم بعد از میلاد ، گواهی بر شکوه و جلال گذشته این شهر هستند. در بخش جنوبی  Sardis – ساردیس  ، قله( Boz – بز) ( قله Tmolus)
برای راهپیمایی و سایر ورزشهای کوهستانی مناسب است.

  Uşak اوشاک  

این شهر ازلحاظ تاریخی یک مرکز مهم بافندگی فرش بوده و امروز نیز همچنان این نقش را بازی میکند. توریستها موزه باستانشناسی را آموزنده و جالب می یابند. موزه خانKaftancı  –کافتانجی   به همراه موزه فرهنگ شناسی آتاتورک ، فرشها و گلیمهای شگفت انگیزی از( Uşak- اوشاک) را در محل سکونت سابق آتاتورک  به نمایش میگذارند.


  Afyon - آفیون

ارگ( Afyon-افیون)  با 226 متر ارتفاع از 1350 قبل از میلاد قدمت دارد و توسط پله هایی که از سنگ ساخته شده اند بالا میرود. این ارگ مورد استفاده هیتی ها و فرنگی ها قرار گرفته بود. بقایای یک معبد که به Cybele  "سیبلی " ( الهه طبیعت ) وقف شده بود ، در نزدیک ارگ دیده میشود. موزه باستانشناسی و یک بنای یادبود از جنگ استقلال ، بر جایگاه (Afyon- افیون)  در تاریخ تاکید شده است. نقشهای کم برجسته تاریخی ، که میراثی از پادشاهی فرنگی ها است ، برروی سطوح سنگی بر تپه های شمال شهر کنده کاری شده اند. (Aslantaş-اسلان تاش)  بزرگترین آنها است. در Aslankaya - اسلان کایا  ، نقوش برجسته ای از شیر برروی سطوح سنگی کنده کاری شده اند.
Aık Hava Mzesi -اچیک هوا موزسی   ( موزه فضای باز ) در نزدیک ورودی شمالی شهر کوچک( Dinar- دینار)  در 100 کیلومتری جنوب (Afyon-افیون)  جای گرفته است. این مکان ، محل برگزاری رقابت اسطوره ای موسیقی بین Apollo  و Marsyas    Pan   – مارسیاس بوده است. در اینجا میتوان سنگ قبرهایی متعلق به رومیهای شرقی و رومیها ، کتیبه ها و تندیسهایی را هم  دید.


 Ktahya - کوتاهیا

این شهر با سنتهای قدیمی ترک, یکی از قدیمیترین شهرهای ترکیه است . این مکان ، مهد بناهای معماری مهم عثمانی میباشد که شامل یک قلعه ، مساجد ، مدرسه ها ، حمامها ، مجموعه ها ، آرامگاهها و عمارتها است. یکی از زیباترین مساجد ، مسجد قرن 14 (Ulu-اولو)  است . قلعه (Ktahya-کوتاهایه)  نمای شگفت انگیز و گسترده ای را از شهر قدیمی در سمت غربی شهر ارائه میکند. موزه باستانشناسی (Ktahya- کوتاهیا)  که در قرن 14 یک مدرسه بود ، هم اکنون  نژادها ، یادگاریهایی از رومیها و رومیهای شرقی و کاشیهای (İznik  و Ktahya- ایزنیک و کوتاهیا)  را از زمان عثمانیها نمایش میدهد. (Lajos Kossuth- لاژوس کسوت)  ، قهرمان اسطوره ای اهل مجارستان در قرن 19 در جایی که هم اکنون موزه خانه Kossuth  واقع است ، با خانواده اش زندگی میکرد.
کوره های واقع در (Ktahya- کوتاهیا)  ، در قرون 16 و 17 ، سرامیکهای اعلایی را تولید میکردند که به عنوان هنرهای دستی تا به امروز زنده هستند. شما میتوانید از کارگاههایی  بازدید کنید که صنعتگران ماهر در آنها مشغول تولید کاشی ، بشقاب و کاسه هایی هستند که به خاطر داشتن طرح های آبی از جنس فلز لاجورد برروی یک زمینه شیری رنگ مشهورند.


شهر( avdarhisar-چاودارهیسار)  ( Aizanoi)  در جنوب غرب( Ktahya – کوتاهایا) متعلق به رومیها است که در آنجا یک سالن تاتر ، استادیوم و معبد زئوس باقی مانده است. کوه( Murat – مورات) واقع در همین مسیر ، امکانات اردوزنی و چشمه های آب گرمی را در میان یک منظره لذت بخش عرضه میکند. در نزدیکی (Dumlupınar- دوملوپینار) ، پارک ملی( Başkomutan- باش کموتان)  و یادبودهایی از جنگ استقلال واقع شده اند.


ساحل اژه جنوبی
 
بازدید از (Efes- افس)  ( Ephesus )که زمانی مرکز بازرگانی دنیای قدیم بود ، میتواند از هر بازدید دیگری در ترکیه برجسته تر باشد. این شهر که ثروت و حمایت آن ، تکیه گاهی برای برنامه معماری باشکوهش بود ، به الهه آتمیس وقف شده بود. معبد عظیم او که زمانی به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان قلمداد میشد  ,بارها بازسازی شده است. ویرانه های آن همچنین شامل یک سالن تاتر ، ورزشگاه ، میدان ( محل تجمع ) و حمامها و نیز کتابخانه( Celsus – سلسوس) میشوند.


در حوالی شهر (Seluk- سلچوک)  ، یک ارگ متعلق به رومیهای شرقی قرار دارد که در نزدیکی کلیسای قرن 6 Saint  John  که تصور میشود در محل مقبره حواری بنا شده ، جای گرفته است. مسجد قرن 14 Isa Bey  در مجاورت کلیسا ، از طریق دروازه نمونه سلجوقی قابل دسترسی است . موزه باستانشناسی ، یک مجموعه جذاب از تندیسها و سایر یافته های بدست آمده در ( Ephesus – افس) را نمایش میدهد.
موزه حمام ترک در حوالی آن ، واقع در یک ساختمان قرن 16 ، بخشی از زندگی ترکها را در حمام نشان میدهد. جشنواره بین المللی فرهنگ و توریسم (Ephesus- افس)  ، هرساله در ماه می برپا میشود.


بر طبق روایات ، پس از مرگ مسیح ، John  مریم باکره را به( Ephesus- افس)  آورد. جایی که گفته میشود او آخرین روزهای عمر خود را در یک خانه کوچک- Meryemana Evi)  مریم انااوی)که در (Blbldağı- بول بول داقی) ( قله Koressos-کرسس) برای او ساخته شده بود ، سپری کرد. این خانه که هم اکنون زیارتگاهی برای کاتولیکهای رم و یک محل توریستی پرطرفدار برای همه است ، به تصویب رسمی واتیکان دست پیدا کرده است. مراسم یادبودی هر سال در 15 آگوست در آنجا برگزار میشود. نزدیک (Seluk-سلچوک)  ، یک موزه  TCDD   فضای باز لوکوموتیوهای بخار جای دارد که Train Car  تاریخی در (amlık-چاملیک)  را به نمایش گذاشته است.   Şirince    - شیرینجه  در 9 کیلومتری شرق (Seluk-سلچوک)  واقع است. این شهر به خاطر خانه های روستایی سنتی قرن 19 خود که بعضی از آنها به میهمان خانه هایی مبدل شده اند ، شناخته شده است. در این دهکده کوچک ترک برروی دامنه تپه که خود همانند یک موزه فضای باز است ، شراب نیز تهیه میشود. در 18 کیلومتری از (Seluk- سلچوک)  ، شراب خانه هایی برای چشیدن این شرابها وجود دارند.
 

Aydın  آیدین

پایتخت استان که( Aydın-آیدین)  نیز نام دارد ، به خاطر انجیرهای خوبش شهرت زیادی دارد. این شهر که در زمان باستان( Tralleis-ترالیس)  نامیده میشد ، در مرکز یک مدرسه مجسمه سازی مشهور قرار داشت. بقایایی که امروزه دیده میشوند از قرن دوم بعد از میلاد قدمت دارند. بعد از 1186 این شهر تحت فرمانروایی سلجوقیان در آمد. موزه محلی آن ، هنرهای دستی از دوره های مختلف در تاریخ این شهر را نمایش میدهد.


به سمت عقب در امتداد ساحل ،( Kuşadası – کوش آداسی) یا جزیره پرنده ، بندر زیبایی است که در طول کرانه های یک خلیج درخشان ساخته شده است. این شهر دارای شیبهای پلکانی ، بر زیباترین خلیج دریای اژه مشرف است و به نظر میرسد صرفاً به منظور خشنودی کسانی که تعطیلات را میگذرانند ، خلق شده است. حتماً سری به مرکز خرید معروف و مردم پسند Kuş  واقع در محله Kaleii -کاله ایچی)  که سرگرمیهایی نیز برای تمام شب در آن وجود دارند ، بزنید.در اینجا یک بندرگاه بزرگ و مدرن ، دیدن قایقرانان را آسان میکند. ساحل (Tusan- Kuştur- توسان کوشتور)  در شمال  Kuşadası – کوش اداسی  ، یکی از پاکترین سواحل است. در 23 کیلومتری جنوب Kuşadası - کوش اداسی  ، شهر تفریحی   Gzelamlı – گوزل چاملی جای گرفته است. در غرب آن و در 30 کیلومتری از( Kuşadası- کوش اداسی)  ، پارک ملیDilek) Peninsula- دیلک پنینسولا)  واقع است که کسانی که فرصت کافی دارند ، باید سری به آن بزنند. اینجا در میان محیطی که زیبایی باور نکردنی دارد ، بعضی از شگفت انگیزترین منظره ها و تعدادی از نادرترین حیوانات وحشی در ترکیه شامل چیتا ی آناتولی و بعضی از آخرین باقیمانده های اسبهای وحشی ، دیده میشوند. این پارک یک حیات وحش حفاظت شده و پناهگاهی برای بسیاری از حیوانات و پرندگان متفاوت میباشد.


دره زیبای رودخانه ( Menderes – مندرس)   که در غرب به نام (Meander-میندر) شناخته میشود ، مهد بسیاری از تمدنها  بوده است. دریاچه باشکوه amii)   Bafa)- چام ایچی   که در میان درختان کاج ، زیتون و خر زهره واقع شده ، یک مکان دوست داشتنی برای توقف است. جهانگردان میتوانند از بین میهمان خانه ها یا اردوگاهها یکی را انتخاب کنند. به سمت شرق دریاچه ، پنج قله کوههای( Beşparmak- بش پارماک، Latmas-لاتماس) ، برافراشته شده اند. کشیشان بت شکن که از استانبول برای زندگی به اینجا آمدند ، صومعه ها ، کلیساها و نماز خانه هایی را در اطراف کوهها و برروی جزایر این دریاچه بنا کردند.


ویرانه های شهر باستانی (Heraklia- هراکلیا)  در نزدیکی دریاچه واقعند و بقای  Alindaبر دامنه های شرقی کوههای (Beşparmak- بش پارماک )  یافت میشوند. دره ، شاهد ظهور و سقوط شهرهای بزرگ متعددی چون( Priene , Miletus, Didyma, Aphrodisias Hierapolis,- هیارا پلیس ,افرودیسیاس, دیدیما, میله توس و پیریان) بوده است. این ذخیره ملی آرام بخش ، مکانی عالی است برای نظاره کنندگان پرندگان ، راه پیمایان ، دوستداران طبیعت و عکاسان. Gllbahe   Priene  –گولو باهچه  یکی از فعالترین بن ادر اتحادیه ایونیا ایها بوده است. سیستم شبکه مانند خیابانها که در قرن 4 قبل از میلاد توسط Hippodamos -حیپوداموس  از شهر( Miletus- میلتوس)  معرفی شده است ، یک نمونه برتر و اولیه از طرحهای شهر سازی است.
Milet  - Miletus   - میلت  نیز همانند( Priene- پیری ین) ، یک بندر بزرگ ایونیا ایها  و همینطور زادگاه فیلسوفها و دانشمندان متعددی بوده است. سالن تاتر ، خود میتواند شما را به یک بازدید ، متقاعد کند. حتماً ویرانه های به خوبی حفظ شده حمامهای(Foustina- فوستینا)  و موزه باستانشناسی را نیز ببینید.


Didim -  Didyma  -دیدیم  با بنای تاریخی خود مکانی شگفت انگیز است. معبد (Apollo -آپولو) یکی از مقدسترین مکانهای پیشینیان بوده است. این پرستشگاه که بارها به تاراج رفته و سوزانده شده است ، هنوز با زیبایی بی نظیر خودش جلب توجه میکند. یک رواق با ستون بندی دوگانه ، این معبد غول پیکر را در بر میگیرد. در فاصله ای نه چندان دور از این مکان باستانی ، ساحل زیبای( Altınkum- التین کوم)  با میهمان خانه های خود ، بازدیدکنندگان را جلب میکند.( Akbk- اکبوک)  با هتلهای زیبای ساحلی خود ، تفریحگاه دیگری در منطقه است .

تاریخGeyre)Aphrodisias  - گیره) به زمانهای خیلی قدیم باز میگردد . این شهر که به آفرودیت ، الهه عشق و باروری ، وقف شده بود، تنها در قرن اول قبل از میلاد بود که اهمیت پیدا کرد. در حفاری های این شهر ، بعضی از غنی ترین گنجهای باستان آشکار شده اند. ساختمانهای عمومی با سنگهای مرمر که با مهارت حیرت آوری کنده کاری شده اند ، به زیبایی تزیین گردیده و از این طریق، معابد ، بناهای تاریخی ، حمامها ، یک سالن تاتر و استادیوم باشکوهی ایجاد شده است. از آنجا که شهرت صنعتگران این شهر به خاطر هنر پیکر تراشی و مجسمه سازی با مرمر بسیار ظریفشان ، در سراسر جهان متمدن آن روزگار گسترش یافته بود ، (Aphrodisias- افرودیسیاس) تبدیل به بزرگترین مرکز مدرسه مجسمه سازی عهد باستان گشت. خیلی از کارهای هنری شگفت آور آن, هم اکنون در موزه محلی  جای گرفته اند. سالن تاتر و اتاق شورا در بین ویرانه هایی از شهر هستند که به بهترین شکل حفظ شده اند.

در حدود 35 کیلومتری شرق( Aydın -آیدین)  ،( Sultanhisar -سلطان هیسار) واقع شده که در هر بهار میزبان یک جشنواره هنر و فرهنگ است. در حوالی آن در باغهای آرام زیتون ، ویرانه های باستانی (Nysa- نیسا) قرار دارند که در قرن دوم بعد از میلاد به عنوان یک مرکز آموزشی، شهرت داشت.
 
 Denizli  - دنیزلی                                                         
این شهر بر کوههای مرتفع نزدیک رودخانهByk Menderes  - بویوک مندرس   واقع است. این ناحیه که با زیبایی طبیعی دره ای سبز و خرم احاطه شده ، دارای یک فرهنگ و تاریخ غنی نیز میباشد. لوویانها  اولین ساکنان آن  بودند و قرنها بعد ، هیتی ها در آنجا اقامت گزیدند. در طول زمان این جلگه حاصلخیز, تمدنهای دیگری را نیز پرورانده: فرنگیها ، لیدیها ، فارسها ، مردم مقدونیه ، رومیها ، رومیهای شرقی ، سلجوقیان و عثمانیها از ان جمله اند.Denizli   - دنیزلی  مدرن ، شهری با خیابانهای عریض ، دارای پارکها و هتلها است. موزه فرهنگ شناسی آتاتورک در مرکز شهر ، هنر مردمی و کارهای دستی قومی را نمایش میدهد. در حین خرید در( Kaleii arşısı-کاله ایچی چارشیسی)  ، به دنبال سوغاتیهایی چون مس ، جواهرات ، حوله و بلوزهای ابریشمی باشید. شما میتوانید برای استراحت ، یک پیاده روی ساده در سایه درختان کاج جنگل و یا   یکی از پارکهای  amlık - İncilipınar  یا Gkpınar – چاملیک -اینجیلی پینار – گک پینار  را برگزینید. چشمه های باطراوت و حمامهای آب گرم ، بسیاری از بازدیدکنندگان را جذب میکنند.


Pamukkale)  Hierapolis- پاموک کاله) ، یک مکان طبیعی سحر آمیز و تماشایی است که در جهان بی نظیر است. آبهای چشمه های گرم که با نمکهای آهکی بارور شده اند و از لبه این فلات به بیرون می جهند ، شکلهای زیبایی از استالاکتیتها ، آبشارهای بزرگ و حوضچه ها را خلق کرده اند. چشمه های گرم  به دلیل قدرت درمان گری خود از زمان رومیها استفاده می شده اند. مرکز آب گرم با متلها و استخرهای آب گرم خود و همینطور ویرانه های شهر باستانی( Hierapolis-هیراپلیس ) ، برروی این فلات قرار گرفته اند.( Karahayıt-کاراحاییت ) مرکز آب گرم دیگری است در شمال غرب  Pamukkale- پاموک کاله)  که به خاطر محتوای بالای آهن در آب خود  مشهور است. پارک ملی( Honaz Dağı-حناز داقی)  در 20 کیلومتری شرق Denizli   - دنیزلی  در نزدیکی شهر کوچک( Honaz- حناز)  واقع است. قله( Honaz- حناز)  یکی از زیباترین و بلندترین ( 2528 متر)  قله های منطقه اژه است. این قله با یک جنگل کوهستانی عالی پوشیده شده است. بقایای (Colossae - کلسی) ، محل جنبش اولیه مسیحیت ، بر روی دامنه شمالی دیده میشود.
                                                                
(Muğla- مولا)

 این استان شهرهای تفریحی پرطرفدارBodrum , Marmaris, Data , Kyceğiz   و Fethiye- مارماریس, بدروم, کویجیز, داتچا, فتهیه  را در بر میگیرد. تفریحگاههای زیبا ، هتلها و متلهای آرام بخش ، میهمان خانه های دنج ، ویرانه های شکوهمندی از تمدنهای پیشین و چشم اندازهای جذاب ، همگی  گستره انتخاب وسیعی را در پیش روی سپری کنندگان تعطیلات قرار میدهند. (Muğla-مولا)  پایتخت استان ، دور از دریا و در خشکی واقع شده و به خاطر معماری سنتی خود ، شناخته شده است. پارک (Turolian-تورولیان) در روستای (zlce-ازلوجه)  ، یک موزه فضای باز واقعی در شرق (Muğla-مولا)  است که در اینجا شما میتوانید فسیلهایی را بیابید که بر طبق ادعای زمین شناسان به 5 تا 9 میلیون سال پیش تعلق دارند.


یک قلعه قرون وسطی ای که توسط شوالیه های " رودز " ساخته شده ، از ورودی خلیج درخشان و آبی  (Bodrum-بدروم)  که محل تلاقی دو دریای اژه و مدیترانه است ، پاسداری میکند. این شهر دلربا ، جمعیت متنوعی از گردشگرانی را که در امتداد ساحل طولانی و آراسته شده با نخل  قدم میزنند ، جذب میکند  در حالی که انبوهی از قایقهای تفریحی ، بندرگاه آن  را فرا گرفته اند.


شما میتوانید در فاصله ای نه چندان دور از شهر ، در دریایی مطلقاً شفاف ، بدون موج و گرم شنا کنید. به خصوص آنهایی که به  شیرجه زدن  به زیر آب علاقمندند ، میتوانند به دنبال صخره های زیر آب ، غارها و اشکال باشکوهی از صخره ها بگردند. این آبها همچنین حاوی اسفنجهای رنگارنگی از هر شکل و اندازه و تنوع عظیمی از سایر گونه های حیات آبی ، از جمله اختاپوس میباشند.


شهرت کارخانه های  قایق سازی (Bodrum-بدروم)  به دوران باستان باز میگردد. امروزه صنعتکاران هنوز قایقهای سنتی میسازند: (tirhandil-تیرهاندیل)  با یک دماغه و عقب تیز و (gulette-گالت) با یک تیرک پهن و عقب مدور. این دو به ویژه برای گردشهای کوتاه و سفرهای سیاحتی و همینطور در رقابت سالانه (Bodrum-بدروم)  در ماه اکتبر به کار میروند.


انبوه بازدیدکنندگان در هر سال ، کار آفرینان جزئی را برانگیخته است تا خرید در(Bodrum –بدروم)را تبدیل به عملی لذت بخش کنند. اجناس چرمی از هر نوع ، اسفنجهای طبیعی و تسبیحهای آبی رنگ  و شیشه ای محلی از جمله اشیای ارزان قیمتی هستند که در مغازه های کوچک و دوستانه ، واقع در امتداد خیابانهایی باریک  و با دیوارهای سفید ، یافت میشوند. بوتیکهای دلربا ی آن ، گلیم ، فرش ، صندل، نقش دوزیها و همینطور طرحهای اصیلی از پارچه های پنبه ای نرم را عرضه میکنند.


Bodrum - بدروم   با فضایی زنده ، دوستانه و سنت شکن و گالریهای کوچک فراوان ، به عنوان مرکز انجمن هنر ترک صاحب شهرت است. این انجمن ، یک سبک زندگی غیر رسمی در طول روز و شبهایی همراه با هیجان را بنا نهاده است. شبهای (Bodrum-بدروم)  را میتوان با نشستن در یکی از رستورانهای آن و صرف یک وعده شام دریایی تازه و یا سایر غذاهای خاص منطقه اژه سپری کرد. سپس باشگاههای شبانه ( بعضی دارای کاباره )  و دیسکوهای عالی شما را وادار میکنند تا تمام شب را تا صبح در آنها بگذرانید.


Bodrum - بدروم  که در زمان باستان (Halicarnassus-حالیکارناس)  نامیده میشد ، در واقع زادگاه " هردوت " و محل مقبره پادشاه ماسولوس ( در قرن 4 قبل از میلاد ) است که یکی از عجایب هفت گانه جهان باستان بود. قلعه (Bodrum-بدروم)  یا قلعه قرون وسطی ای " پیتر مقدس " واقع در لنگرگاه ، نمونه ظریفی از معماری دوره جنگهای صلیبی در قرن 15 میباشد. این قلعه به موزه باستانشناسی زیر آب تبدیل شده است. در حوالی آن ، نمای جذاب و گسترده ای که از (Gktepe-گک تپه) دریافت میشود  که بیشتر توسط بازدیدکنندگان از سالن تاتر قرن دوم این مکان  ، عکسبرداری میشود. 

  شبه جزیره زیبای Bodrum  – بدروم   ، مطابق با سلیقه گردشگرانی است که به یک فضای تسکین بخش و آرام علاقمند هستند. روستاهای افسون کننده  به همراه میهمان سراها و هتلهای کوچک واقع بر یک خلیج آرام ، این مکان را می آرایند. Bardakı , Gmbet , Bitez , Aktur , Ortakent Yalısı , Karaincir , Bağla  و Akyarlar-باغلا, کارا اینجیر, ارتا کنت یالیسی, اکتور, بیتز, گومبت و بارداکچی)  واقع در ساحل جنوبی ، دارای کرانه های شنی زیبایی هستند. ( Bitez , Ortakent و Aktur-ارتا کنت, بیتز و اکتور)  از جمله سواحلی هستند پوشیده از زنبقهایی با گلهای آبی رنگ . اردو زنان و موج سواران از (Gmbet-گومبت)  لذت میبرند و در Bitez)-بیتز)  تخته های موج سواری رنگارنگ ، با مهارت از میان دکلهای قایقها در خلیج می جهند. بر کرانه دریا ، شما میتوانید از پیاده روی آرام در میان باغهای پرتقال و نارنگی که مانند نواری ساحل را احاطه کرده اند ، لذت ببرید.

 (Ortakent-ارتا کنت)  یکی از بلندترین گستردگیهای ساحل شنی را در این ناحیه داراست و مکان ایده آلی را برای استراحت در تنهایی فراهم میکند. (Karaincir-کارااینجیر)  یکی از زیباترین سواحل در شبه جزیره (Bordum –بدروم)  است که برای گذراندن روزهایی پر تحرک در کنار دریا و غروبهایی همراه با آسایش در کنار روستاییان محلی ، ایده آل است. خلاصه اینکه ، (Akyarlar-اکیارلار)  لایق شهرت خود به خاطر ساحل زیبا و پوشیده از شنهای بسیار ریزش است.
Turgutreis , Gmşlk) وYalıkavak-گوموشلوک, تورگوت رییس و یالی کاواک)  با سواحل بسیار عالی خود ، در سمت غربی شبه جزیره جای دارند و برای شنا ، حمام آفتاب و ورزشهای آبی ایده آل هستند.


ساحل (Gmşlk-گوموشلوک)محلی است پوشیده از زنبقهایی با گلهای آبی رنگ. در (Turgutreis-تورگوت رییس) ،  زادگاه دریاسالار بزرگ ترکیه که این مکان به اسم او نامگذاری شده است، بنای یادبودی را که به افتخار او ساخته شده ، خواهید یافت. در بندر باستانی Myndos Gmşlk  – گوموشلوک  شما میتوانید از میان مردم میهمان نواز و خون گرم آنجا ، به راحتی دوستان زیادی را بیابید. در( Yalıkavak- یالی کاواک) خانه های سفیدکاری شده با گلهای کاغذی که به صورت پله پله از آنها آویزان هستند ، خیابانهای باریک آن را می آرایند. کافه های کوچک و آسیابهای بادی در بعضی قسمتها ، این مکان را به یک مجموعه دیدنی تبدیل کرده اند. (Torba , Trkbk , GlkyوGndoğan-گل کوی, تورکبوکو, تربا و گوندوان)  ، در ساحل شمالی شبه جزیره ، از جاده, قابل دیدن هستند و یا بهتر است که یک قایق کرایه کرده و پارو بزنید تا خلیجهای آرام ، باغهای مرکبات و جزیره های جنگلی را کشف کنید. آسیابهای بادی کوچک که هنوز برای خرد کردن دانه های غلات به کار میروند ، در بالای تپه های اطراف پوشیده از درختان زیتون ، قرار گرفته اند. (Torba-تربا)  یک دهکده امروزی است دارای ویلاهای تفریحی و یک بندرگاه زیبا که در 8 کیلومتری شمال (Bodrum-بدروم)  واقع شده است.

 Glky  وTrkbk-گل کوی و تورک بوکو   روستاهای ماهیگیری کوچک و ساده ای هستند با چند میخانه که بر یک خلیج دوست داشتنی مشرف میباشند. پس از نیم ساعت سفر با قایق از (Bodrum-بدروم)  به (Karaada-کارا ادا)  شما میتوانید در غاری که آبهای گرم معدنی در آن به بیرون از صخره ها جریان دارند و سیمای غار را زیبا کرده اند ، حمام کنید.


آبهای نیمه شفاف و عمیق خلیج Gkova  –گکوا   ، دور از کرانه جنوبی شبه جزیره (Bodrum- بدروم)  ، در گستره ای از آبی بسیار تیره تا فیروزه ای بسیار  کمرنگ تغییر میکنند و خط ساحلی آن یک ناحیه جنگلی متراکم با انواع رنگهای سبز است. در نزدیکی شب ، دریا نیمرخی از کوهستان را در برابر غروب آفتاب منعکس میکند و شب هنگام در اثر تابش فسفرسانس میدرخشد. میتوان از طریق یک تور ویا کرایه یک قایق از( Bodrum- بدروم)  به یک گردش دو ، سه یا هفت روزه از خلیج رفت.
خلیج (Gllk-گولوک)  و لنگرگاهی به همین نام ، در شمال شبه جزیره (  Bodrum- بدروم)  و بر روی دریای اژه جای دارد. گفته میشود که پسر دلفین افسانه ای در مکانی کمی دورتر به سمت شمال به نام (Kıyıkışlacık-کییی کیشلاجیک)( Lassos)  به دنیا آمده است.(Varvil-وارویل)  یا Bargilya  باستانی ، در جنوب Gllk   -گولوک   ، در انتهای یک خلیج عمیق و باریک که با دامنه های پوشیده از درختان زیتون احاطه شده ، جای گرفته است.

 Milas -میلاس   یاMylasa  باستانی ، از (Gllk- گولوک)  به سمت خشکی واقع شده و به خاطر فرشهای زیبای خود شناخته شده است. بافندگان به ندرت به یک تماشاچی که آنها را در حین کار نظاره میکند ، اعتنا میکنند. خانه های فراوان و قدیمی ترک، ساخته شده از چوبهای کنده کاری شده و پنجره های مشبک ، نمونه هایی از سبک معماری محلی را ارائه میکنند. (Gmş Kesen-گوموش کسن)  ، یک مقبره یادگاری در غرب شهر است که گمان میرود نسخه کوچکی از بقعه معروف Halicarnassus   - حالی کارناس   باشد.


Labranda - لابراندا   که یک پرستشگاه اهدا شده به زئوس بود ، توسط انسانهای پیشین در بالای کوهها بنا شده است. امروزه گردشگران این تفرجگاه کوهستانی را بازیافته اند و به هوای نشاط آور و منظره دیدنی آن پناه میبرند.


Marmaris - مارماریس

 واقع بر روی یک خلیج که در پشت آن کوههای فرش شده و ملبس به درختان کاج دیده میشوند ، یکی از جذابترین بیشه های دریایی تبدیل شده به پارک  است که برای ورزشهای آبی و قایقرانی ایده آل است. این مکان نقطه شروعی عالی برای یک تور Blue Voyage  ( سفر دریایی آبی ) در خط ساحلی اژه است. نمایش " کرایه قایقهای تفریحی " (Marmaris- مارماریس)   ، در ماه می ، فرصتی را برای ملاقات کاپیتانها و خدمه این قایقها فراهم میسازد. شما میتوانید با استفاده از تدارکات موجود در قایقی که انتخاب خودتان است ، بادبان را تنظیم کنید و زیبایی تماشایی جنوب ترکیه را به آهستگی وآرام آرام کشف کنید.


درMarmaris - مارماریس ، میتوانید در یکی از رستورانهای بندرگاهی ، غذاهای محلی مرسوم ترکیه را امتحان کنید و مشروب الکلی و عرق بادیان را که به روش سنتی ترک برروی یخ و رقیق شده با آب تهیه میشوند ، بنوشید. سپس میتوانید در امتداد پیاده روی روشن و درخشان و آراسته شده با نخل قدم بزنید و در یکی از بستنی فروشیها از خود پذیرایی کنید. سرگرمیهای انرژی زا در یک میخانه روح بخش و یا رقصیدن تا صبح در یک دیسکو که تجربه های فراوانی از تمام جهان و موقعیتهای اجتماعی مختلف را ارائه میکند ، میتوانند پایان بخش یک روز عالی باشند. در بوتیکها و بازارهای سرپوشیده و روباز رنگارنگ (Marmaris- مارماریس) اجناس بسیار خوبی برای خرید وجود دارند. شما میتوانید اجناس چرم و جیر عالی ، لوازم مسی و برنجی ، جواهرات و سایر اشیایی که از عقیق ساخته شده اند را در این مکانها  پیدا کنید. فرشها ، منسوجات و گلدوزیهای ترکیه ، میتوانند سوغاتیهای دست ساخت خوبی باشند و همچنین عسل با عطر کاج و صنوبر که (ambalı-چامبالی)  نامیده میشود ، عالی است.


Marmaris - مارماریس  باستانی ، (Physkos- فیسکس) ، توقفگاه مهمی بر روی مسیر بازرگانی آناتولی- رودز- مصر بود. در قرن 16 سلیمان عالیرتبه ، فرمان ساخت ارگی را که امروزه هنوز میتوان بقایای آن را مشاهده کرد ، صادر کرد.


شناگران نباید پارک آتاتورک ، به سمت شرق (-Marmaris مارماریس)، را فراموش کنند ، جایی که یک ساحل کم عمق که تا خلیج گسترده شده ، شما را به آبهای امنی هدایت میکند. دریای آبی و شفاف این مکان ، از اوایل ماه می تا اواخر سپتامبر برای شنا کردن به اندازه کافی گرم است.

  Marmaris-  مارماریس   همچنین  مراکزی برای اسب سواری و تنیس در اختیار مشتاقان ورزش قرار میدهد. به علاوه اینجا یکی از معدود مکانهای دنیا است که در آن شما میتوانید از عطر نشئه آور و تند درختان کندر لذت ببرید. در طول فصل تابستان ، خطوط کشتی مابین Marmaris   و Venice- مارماریس و ونیس  به طور هفتگی تردد میکنند.


نزدیک (Marmaris- مارماریس) در (Imeler-ایچملر)  ، کوهستانهای مه آلود دامنه های داخلی آن ، به سمت سواحل شنی پایین می آیند. دریای شفاف در زیر آسمان آبی ، برای تمام ورزشهای آبی ایده آل است. بسیاری قادر به مقاومت نبوده و بیشتر از آنچه که قبلاً برنامه ریزی کرده اند ، در این مکان اقامت میکنند.


در اینجا تعدادی اقامتگاه عالی وجود دارد که در آنها شما میتوانید به تجربه های خود از طبیعت بیافزایید. همینطور که از کوهستانهای مرتفع به داخل روستای (Turun- تورونچ)  ، به پایین میرانید ، چشم اندازی  به سمت آبهای آبی تماشایی در آنسوی لنگرگاه طبیعی به روی شما گشوده میشود. این دهکده خود کوچک است و در اطراف خلیج گسترده شده است. بیشتر رستورانها در حاشیه ساحل قرار دارند. تعدادی میخانه و رستوران ، در مکانی دورتر در پشت کناره آبها ، ماهیهای تازه و نماهایی عالی را عرضه میکنند.

Kumlubk -کوملوبوک   یک بهشت فیروزه ای ، در سمت جنوبی خلیج جای گرفته است. در سمت شمالی و بر فراز آبها ، شهر Amos - امس   متعلق به اهالی جزیره رودز دیده میشود. Loryma -لریما   واقع در نوک شبه جزیره (Bozburun-بزبورون)  ، که ویرانه های لنگرگاه و قلعه باستانی در آنجا باقی مانده اند ، تنها با قایق قابل دسترسی است. خلیجهای آرام و طبیعی و جزایر پراکنده ، کرانه شمالی شبه جزیره را نقطه گذاری کرده اند و برای کسانی که می خواهند از آن خارج شوند ، ایده آل هستند. جزیره (Sedir-سدیر)  واقع در خلیج (Gkova-گکوا)  در واقع همان Cedrai   باستانی است. میتوان با راندن از شمال (  Marmarisمارماریس)  به سمت خلیج Gelibolu - گلیبلو  و سپس گذشتن از عرض آن با قایق ، دیوارهای قدیمی ، سالنهای تاتر و معابد این شهر را بازدید کرد. این سفر همچنین ، یک چشم انداز گسترده فراموش نشدنی از نمای کوهستان را در آن طرف خلیج ، عرضه میکند. روستای Gkova - گکوا   که خانه های آن به نظر مانند آبشار به صورت پله پله از دامنه قله (Kıran-کیران)  فرود می آیند ، بر فراز خلیج واقع است.

 رستورانهای ساخته شده برروی رودخانه های حباب دار و با آبهای با طراوتی که از زمینهای مرتفع به پایین سرازیر میشوند ، یک محیط فراموش نشدنی را خلق میکنند. درختان بلند کاج و صنوبر و نسیم خنک پارک (Gkova- گکوا)  ، اغلب فراغت مطلوبی هستند از آفتاب داغ. شبه جزیره (Data-داتچا)  ، سرحدی است طبیعی مابین خلیج (Gkova- گکوا)   در دریای اژه به سمت شمال و خلیج (Hisarn-هیسارانو)  در دریای مدیترانه به سمت جنوب. در طول مسیر 75 کیلومتری از (Marmaris-مارماریس)  به (Data- داتچا)، جاده در میان درختان و تپه هایی  که رو به مناظر زیبایی بر بالای گستره آبی گشوده میشوند ، پیچ می خورد . محیطهای شگفت انگیز بسیاری وجود دارند تا اردوزنان از بین آنها انتخاب کنند.

 کسانی که حس ماجراجویی کمتری دارند ، میتوانند در  یکی از روستاهای تفریحی و آسایش بخش فراوان اینجا اقامت کنند. ساحل زیبای دارای زنبقهایی  با گلهای آبی رنگ(Aktur-اکتور)  ، در 25 کیلومتری از Data - داتچا  جای دارد. در (Data- داتچا)، ساختمانهای سفیدکاری  شده با گلهای کاغذی که از آنها آویخته شده اند ، شهر را می آرایند. برروی خلیج جنوبی ، بندرگاهی واقع شده  و شناگران خلیج شمالی را ترجیح میدهند. میخانه ها ، کافه ها و گستره وسیعی از فروشگاهها در اطراف بندرگاه ، توجه توریستها را جلب میکنند. تعدادی از فروشگاهها تا مدتی از شب ، باز میمانند. استراحت همراه با یک نوشیدنی قبل از شام و سپس یک وعده غذای لذیذ در یک رستوران با فضایی دوستانه ، روش مطلوبی برای سپری کردن ساعات شب است. البته اغذیه فروشیهای محلی ، ماهی تازه و همینطور غذاهای محلی قدیمی ترک را ارائه میکنند. با صرف بقیه انرژی خود ، کمی قدم بزنید و برای گذراندن ساعات شب تا هنگام صبح ، یک دیسکو را بیابید. لنگرگاه (Krmen-کرمن)   در 10 کیلومتری شمال Data - داتچا  ، از طریق یک خط کشتی روزانه به Bodrum - بدروم   اتصال می یابد. در حین سفر به خارج از (Data- داتچا) ، از طریق جاده یا با قایق ، خلیج هایی تخریب نشده و سواحلی طلایی و شنی را خواهید یافت.( Kargi-کارگی)  یکی از پرطرفدارترین آنها است.

در انتهای شبه جزیره ( در 38 کیلومتری از Data  ) ، شهر باستانی متعلق به (Carian-کاریان)  ها ایستاده است که توسط (Starbo-ستاربو)  به عنوان " شهری که برای زیباترین الهه ها ، آفرودیت ، برروی قشنگ ترین شبه جزایر ساخته شد " توصیف شده است. این شهر که در قرن چهارم قبل از میلاد به عنوان یک مرکز هنری و فرهنگی مشهور بوده است ، دارای دو لنگرگاه بود : یکی برروی دریای اژه و دیگری برروی دریای مدیترانه. بقایای یک معبد مدور که به الهه عشق تقدیم شده بود ، بر هر دو لنگرگاه مشرف است. گذرگاهی به صورت بازار سرپوشیده ، دارای ستونهایی به شکل قلب است که از مرمر سفید ساخته شده اند. تندیس افسانه ای  آفرودیت ، حاصل دست " پراکس تیسلیز" ( تندیس گر یونانی ) که یکی از زیباترین مجسمه های تاریخ باستان است ، زمانی به این معبد ، زیبایی می بخشید. شهر کوچک (Kyceğiz-کوی جییز)  ، در انتهای شمالی دریاچه ای به همین نام قرار گرفته  و توسط یک کانال طبیعی به دریای مدیترانه متصل میشود. این محیط زیست منحصر به فرد ، به عنوان پناهگاهی برای طبیعت و حیات وحش، در حال حفاظت شدن است. یک جاده که درختان معطر کندر بر آن سایه افکنده اند ، به روستای کوچک (Dalyan-دالیان)  واقع در یک راه ابی به سمت خشکی ، منتهی میشود.

شما میتوانید در حین غوطه ور شدن در این جهان رویایی آرام بخش ، شگفتیهای کانالها را توسط قایق به آسانی جستجو کنید. رستورانهایی که در طول گذرگاهها قرار گرفته اند ، در تهیه ماهیهای تازه  و لذیذ تخصص دارند.

در بلندی پرتگاههایی در یک خمیدگی رودخانه و بر فراز شهر لنگرگاهی باستانی و دلربای (Caunos-کاونس) ، مقبره های باشکوهی در داخل صخره ها کنده کاری شده اند. دلتای (Dalyan-دالیان)  ، با ساحلی طولانی ، طلایی و شنی به نام (Iztuzu-ایزتوزو)  در دهانه خود ، یک ناحیه حفاظت منابع طبیعی و پناهگاهی برای لاک پشتهای دریایی ( Caretta caretta-کارتا کارتا) و خرچنگهای آبی رنگ است.

در (Ekincik-اکینجیک) با یک لنگرگاه کرجی لذت بخش ، میتوانید از زیبایی مطبوع این ناحیه بهره ببرید. Sarıgerme -ساریگرم   که فقط به اندازه نیم ساعت مسیر سواره رو از فرودگاه (Dalaman-دالامان)  فاصله دارد ، دارای سواحل شگفت آور شنی و یک روستای تفریحی دلپذیر است که به طور خردمندانه ای در یک جنگل کاج و صنوبر جای گرفته است. رودخانه (Dalaman- دالامان)  بهترین مکان بری کلک سواری است که مناسبترین زمان برای آن بین ماههای می و اکتبر است.

جاده منتهی به (Fethiye-فتهیه)  از میان یک منطقه پوشیده از جنگل انبوه که میتوان از آنجا نگاهی اجمالی به دریا انداخت و همچنین دارای یک جزیره است که میتوان در یک مکان کاملاً دور افتاده و دنج از گرمای آفتاب استفاده کرد ، از تپه ها به بالا و پایین پیچ می خورد. خلیج (Gcek-گجک)  و بندرگاه عالی آن ، یکی از بهترین نقاط منطقه مدیترانه برای قایقرانی است. این مکان که با جزایر بسیار آراسته شده و با خلیجهای فراوان تراشیده شده ، دارای زمین و مناظر دریایی است که نمیتوان در برابر آنها مقاومت کرد. ویرانه های Arymaxa - اریماکسا   ، یک شهر باستانی در نوک جنوبی خلیج ، بر لبه  آبهای لاجوردی قرار گرفته است. در مقابل آن  ، در جزیره (Tersane-ترسانه)  ، ویرانه های روم شرقی شامل کارخانه های  کشتی- سازی باستانی ایستاده اند.

Fethiye - فتهیه  یک تفریگاه پرطرفدار در 135 کیلومتری جنوب شرق (Marmaris-مارماریس)   به وجود یک بندرگاه مهم بر فراز خلیج زیبایی که با جزایری پوشانده شده ، می بالد. یک تپه که ویرانه های دژی متعلق به سربازان جنگهای صلیبی و ساخته شده توسط شوالیه های " رودز " بر بالای آن است ، مشرف بر بندر کوچکی قرار  دارد. در بالای این شهر ( که در تاریخ باستان Telmessos - تلمسس  نامیده میشود ) ، مقبره های سنگی متعدد لیسیا ایها که سردرهای بناهای باستانی را دوباره تهیه میکردند ، برروی سطوح صخره ها کنده کاری شده اند. مقبره (Amyntas-امینتاس)  که احتمالاً از قرن چهارم قبل از میلاد قدمت دارد ، برجسته ترین آنها است. شناگران معمولاً به ساحل پرطرفدار (alış-چالیش)  ، در چهار کیلومتری غرب شهر ، و یا جزیره (Şovalye-شوالیه)  در مقابل  لنگرگاه که در بهار گلهای بسیار در آن جلوه میکنند ، میروند.

جاده منتهی به خلیج (Belceğiz-بلجییز)  ، شما را از میان کوهستانهایی عبور میدهند که در آنها میهمانسراهای دنج  برای  جستجوکنندگان مناظر کوهستان  مهیا شده اند . (Ocakky-اجاک کوی)  یک دهکده کوهستانی است که حتماً باید آن را دید. میتوانید در یکی از میهمان سراهای دوست داشتنی آن اقامت کرده و از امکانات راهپیمایی متعدد لذت ببرید.(Hisarn-حیسارانو)  نیز واقع در کوهستان ، هتلهایی زیبا دارد.

Kayaky - کایا کوی   در 4 کیلومتری از Hisarn - حیسارانو  ، یک شهر روحانی دیدنی با خانه ها و کلیساهای قدیمی است. خلیج و مرداب آبی زیبا را    l Deniz-الودنیز  که آب آرام ، بلورین و شفاف آن برای شنا کردن و سایر ورزشهای آبی ایده آل است ، جستجو کنید. مرداب آبی ، یکی از بهترین مکانها در دنیا است تا مطلقاً کاری جز جذب کردن نور خورشید در میان یک محیط طبیعی جذاب انجام ندهید. از قله " بابا " ( 1969 متر ) شما میتوانید به داخل مرداب آبی  پاراگلاید سواری  کنید. ساحل (Belceğiz- بلجییز)  را به کسانی که در جستجوی اقامتگاه هستند پیشنهاد می کنیم. یک منظره مست کننده ، ساحل و پارک پر از سایه در Kıdırak -کیدیراک   را در بر میگیرد. در جزیره (Gemiler-گمیلر)  ( جزیره نیکلاس مقدس ) ، ویرانه های روم شرقی در داخل درختان کاج قرار گرفته اند. خلیج Ktrms -کتورومسو    در جنوب ساحل (Kıdırak- کیدیراک) تنها با قایق قابل دسترسی است.

 در آن طرف ساحل زیبا ، جنگل ، آبشارها و یک دره مملو از صدها گونه پروانه ، منتظر اکتشاف کنندگان بی باک و جسور هستند. در ارتفاعات کوهستانهای بالای (Fethiye- فتهیه) ،  سیلابی خروشان ، یک گردنه باریک را در میان کوهها به وجود آورده و دره گود و باریک (Saklıkent- ساکلی کنت)  ( شهر پنهان ) را در 44 کیلومتری جنوب (Fethiye-فتهیه)  خلق کرده است. این منطقه که در روزهای داغ تابستان پناهگاهی خنک است ، یک نقطه پیک نیکی مطلوب است با رستورانهای روستایی که قزل آلاهای تازه و لذیذی را سرو میکنند.

Yakaky  - یاکاکوی   در 36 کیلومتری جنوب (Fethiye-فتهیه) ، قدیمیترین شهر در منطقه متعلق به لیسیا ایها و همچنین وطن قهرمان اسطوره ای آنها به نام " بلروفون " میباشد. بازدیدکنندگان میتوانند بقایای یک قلعه ، میدان ( محل تجمع ) ، گورستان ، سالن تاتر ، حمامهای رومی و نمای زیبایی از دره (Eşen-اشن)  را ببینید. در دو کیلومتری به سمت شرق ، پارک Tlos - تلس   واقع است که برای رفتن به پیک نیک ایده آل است. (Pınara-پینارا)  در 49 کیلومتری جنوب (Fethiye- فتهیه)  ، شهر کوهستانی باستانی دیگری است. این شهر برای راهپیمایی ، ایده آل است و بازدیدکنندگان میتوانند در آنجا بقایای یک سالن تاتر ، میدان شهر ، مقبره سنگی و حمامهایی را ببینند.

حدود 65 کیلومتری جنوب شرق (Fethiye- فتهیه)  ، نزدیک (Kınık-کینیک)  ، ویرانه های (Xanthos-زانتس)  ، پایتخت مهم لیسیا ایها ، در یک محیط طبیعی جذاب قرار دارند. (Letoon-لتون)  در حوالی آن ، سابقاً یک مرکز مهم پرستش مذهبی و آیینی بود که در آن در زمان باستان  معابدی اهدا شده به Leto , Artemis ,  وApollo-ارتمیس, لتوواپولو   جای داشتند.   


 

به ترکیه سفر کنید و لذت ببرید

 کلیه حقوق محفوظ و متعلق به رایزنی فرهنگی و توریستی سفارت ترکیه در ایران است