موزه ها و مکانهای تاریخی      
  موقعیت جغرافیایی      
  توریسم      
  تاریخچه      
  نقشه      
  فرهنگ      
  آدرس ها و اطلاعات مفید      
  آژانس های سیاحتی      
  دانستنی ها در مورد ترکیه      
  در ترکیه به کجا سفر کنیم      
  غذا و نوشیدنی
 
  ترکی استامبولی بیاموزیم
  هتل ها
  بروشور ها و کاتالوگ ها
  اخبارو اطلاعیه ها
  فعالیت ها و فستیوال ها
  گالری عکس
 
 

 


اخبار کوتاه

ساحل دریای سیاه
22.9.2010
ساحل دریای سیاه

 سبزه‌های زنده و روشن ساحل سبز و خرم و مرطوب دریای سیاه در ترکیه،  آنهایی را که تصور می‌کنند این کشور هیچ چیز جز یک استپ لم یزرع نیست ، شگفت زده می‌کند.

از مرز اروپایی با بلغارستان تا مرز گرجستان ، ارتفاعات کوهها با جنگلهای متراکم و انبوه کاج پوشیده شده ، در حالی که ارتفاعات پایینتر و دره‌ها ، پوشیده از گیاهی سبز و خرم و محصولات کشاورزی فراوان است در امتداد خط ساحلی، سواحل خلوت و زیبا  که تا مایلها ادامه دارد خورشید ، شنا و آرامش را عرضه می‌کنند.

در هنگام بهار شکوفه‌های ظریف و لطیف گلهای وحشی مرغزارهای غلتان تپه‌های شرقی را فرش می‌کنند. خانه‌های چوبی در دهکده‌های ماهیگیری و قصبه‌های کوهستانی، سبکهای معماری سنتی و بومی را به طور یکسان حفظ می‌کنند. آب و هوای مرطوب و خاک حاصلخیز به کشت و کار محصولات متنوع شامل چای، تنباکو، ذرت و فندق, رونق می‌بخشد. جادوی چنین منظره متفاوتی نمی‌تواند در برابر دوستان طبیعت، راه پیما ، کوهنورد یا مشتاق به قایق و بلم مقاومت کند . چه اینکه با دوچرخه کوهستان و یا جیب مسافرتی بروید.

کنده‌کاری‌های باستان شناسی از نهشت‌های اواخر دوره( Ikiztepe chalcolithic –ایکیزتپه)در استان (Samsun-سامسون)، مدارک و شواهدی را در مورد ساکنین اولیه این ناحیه بین سالهای 4000 تا 5000 قبل از میلاد، آشکار کرده است . هیتی ها Miletian) ,  - میلتیان)ها فرنگی ها و بر طبق هومر homer)-هومر) ،آمازون ها همگی در بخشهایی از ساحل سکنی گزیدند. اسکندر جهان گشای بزرگ این منطقه را تحت سلطه خود در آورد.

بالاخره این منطقه به امپراطوری روم و سپس روم شرقی ملحق شد . در قرن پانزدهم میلادی، بخشهای وسیعتری از منطقه تحت فرمان عثمانی‌ها (سلطان محمد دوم) قرار  گرفت.

دریای سیاه برای توریستها به راحتی قابل دسترسی است و گستره وسیعی از هتلها و رستورانها را باقیمتهای مختلف در اختیار می‌گذارد.

 ساحل غربی دریای سیاه

کوههای yıldız) ییلدیز) ستاره ،استان (kırklareli-کیرکلارالی) را به دو بخش تقسیم می‌کنند. مناظر کوهستانی سبز و خرم که با خانه‌های منحصر به فرد نقطه به نقطه شده‌اند شما را به یک خواب و خیال شاعرانه و آرام بخش می‌برند. در شهر (kırklareli-کیرکلارالی) قدیمی ترین مسجد (Hızırbey –هیزیربی)است که در 1383 ساخته  شده است . مجموعه مسجد یک بازار را در بر می‌گیرد . در حوالی آن یک حمام قرار دارد که آن نیز به بخشش‌ (Hızır Bey-هیزیربی) بنا شده است. یادبود( kırklar-کیرکلار) مربوط به قرن چهاردهم با 18 ستون شکوهمند خود به افتخار زمانی  که عثمانی ها تحت فرمان مراد I این ناحیه را به سلطه در آوردند و باعث شدند 40 سرباز زندگی خود را ببازند ، ساخته شده است و بر روی تپه (Kırklar – کیرکلار)قرار دارد. موزه باستان شناسی, یافته‌های کنده‌کاریهای محلی را به نمایش می‌گذارد.

مسجد( Lleburgaz  Sokollu-لولبورگاز سکولو) برروی جاده  ادیرنه – استانبول ، یک اثر ظریف و زیبا از معمار سینان مشهور است که به سال 1570 برمی‌گردد . شهر همسایه( Babaeski-بابااسکی) نیز به وجود یکی از بناهای معمار (Sinan-سینان) در مسجد جدید علی پاشا Cedid Ali Paşa به خود می‌بالد .(Vize-ویزه) یکی از مراکز مهم  روم شرقی ، کلیسای آیاصوفیای کوچک Kk Ayasofya و یک قلعه را که هر دو از دوران روم شرقی باقی مانده‌اند در خود جای می‌دهد اگر شما به شمال بلغارستان سفر می‌کنید چند ساعتی در (Dereky –دره کی)شهر آرام و سر سبز که آخرین توقف گاه قبل از مرز است بایستید . ساحل دریای سیاه در (Kıklareli-کیرکلارالی) مکان دیگری است برای لذت بردن از سواحل و رستورانهای ماهی Iğneada که در 98 کیلومتری شرق (Kırklareli-کیرکلارالی) بین کرانه‌های شنی و کوههای (Yıldız –ییلدیز)واقع شده است.   Kıyıkyیک شهر گردشگاهی دیگر است با اقامتگاههای خوب و خانه‌های خوش منظره مربوط به قرون وسطی. شهر و دیواره‌های آن از دوره روم شرقی قدمت دارند. بهترین بخش برای بازدید کردن در( Midye-میدییه) ،صومعه تاریخی( Nicholas Rock-نیکلاس رک) مقدس است. همینطور برروی ساحل اروپایی دریای سیاه و تنها در 35 کیلومتری استانبول سواحل شنی ، هتلها،  متلها وامکانات اردوگاهی (Kilyos –کیلیوس)قرار دارند. در طول بسفر در 71 کیلومتری استانبول برروی کرانه آسیایی ، سواحل طولانی شنی( Şile-شیله) که بقایای قلعه( Genoese-جنواس) به آن مشرف است ، بازدید کننده‌های بسیاری را جذب می‌کند . رستورانهای عالی و زندگی شب آن را به یک خلوتگاه عامه پسند برای آخر هفته ساکنان استانبول تبدیل کرده است . بلوزها و پیراهنهای نخی در اینجا دوخته و نقش دوزی می‌شوند.

Polonezky) –پلنزکی)در 25 کیلومتری استانبول که در اصل توسط یک شاهزاده لهستانی به عنوان خانه‌ای برای تبعید شده‌های لهستانی در نظر گرفته شده بود تبدیل به یک تفریحگاه آرام بخش شده است با مهمان خانه‌ها و رستورانهایی که یک مجموعه لذیذ از محصولات  محلی تازه را عرضه می‌کنند. از ساحل به سمت خشکی، تپه‌های غلتان و جنگلهای آرام بخش یک منطقه عالی را برای اسب سواری فراهم می‌کنند. Ağva) اغوا) در 50 کیلومتری شرق( Şile –شیله) برروی کناره‌های یک رودخانه و همینطور برروی سواحل دریای سیاه ، توسط یک چشم انداز دوست داشتنی و ایده آل برای یک تعطیلات احاطه شده است. Karasu , kefken, kerpe)-کاراسو, کفکن ,کرپه) سه دهکده‌ ماهیگیری چشم نواز در شرق( Ağva –اغوا)هستند . رستوارنهای لذت بخش و‌آب صاف و زلال بازدید کننده‌ها را جلب می‌کند. بین آنکارا و استانبول و به سمت خشکی ،بلو در 262 کیلومتری استانبول و 192 کیلومتری آنکارا قرار دارد که یک مرکز استانی مهم با یک  مسجد شکوهمند مربوط به قرن چهاردهم به نام( ulu –اولو)و امکانات چشمه‌های آب گرم  مدرن می باشد.

موزه باستان شناسی و مردم شناسی بلو ،  دارای هنرهای دستی از دوران هیتی ها ،رومی ها  ، روم شرقی ، دوره سلجوقی و دوره عثمانیان ، می‌باشد . در جنوب غربی بلو تفریحگاه مردم پسند و آرام بخش دریاچه Abant)  -ابانت)واقع در حوالی کوهستانی و در ارتفاع 1500 متری قرار گرفته است.

ساکنان استانبول اغلب برای آخر  هفته‌ همراه با هوای تازه و نرمش به این دریاچه می‌گریزند. خانه‌هایی کنده‌کاری شده از صخره ممکن است در روستاهای (Solaklar و muslar و Alpağut در حومه Seben – سبن, الپاغوت, موسلار, سلاکلار)در 52 کیلومتری جنوب بلو دیده شوند.

Kartalkaya) – کارتالکایا)یکی از تفریحگاههای اصلی اسکی در ترکیه واقع در کوههای kroğlu) –کراغلو)است . در تابستان شما می‌توانید برای یک پیک نیک در کنار دریاچه (Glck-گلجوک) توقف کنید. پارک ملی و مهیج (Yedi Gller –یدی گلر) واقع در شمال (Bolu-بلو) است . در این حوالی ، شهر (Mengen-منگن) به خاطر آشپزهای خوبش معروف است و درماه آگوست جشنواره سالیانه سرآشپزها  را با معرفی فرآورده‌های ویژه و سنتی ترکیه برگزار می‌کند.

بخشهای اطراف (Konuralp-کنوراپ) در 45 کیلومتری غرب( Bolu- بلو) و 5 کیلومتری شمال ، دوزجه ، Prusa ad Hypium   در قدیم ، هنرهای دستی مربوط هر دو دوره رومی ها و رومی های شرقی را که در موزه محلی در معرض دید قرار دارند عرضه می دارند. در بین ویرانه‌ها نباید از سالن تاتر رومی ها چشم پوشی کرد. آبشار( Samander-سامندر) در بخش (Dzce –دوزجه)روستای(Kaynaşli-کایناشلی) Samandere)-ساماندره) در 25 کیلومتری جنوب بزرگراه D-100 واقع است. دریاچه Efteni) –افتنی)در 14 کیلومتری جنوب غربی( Dzce-دوزجه) که بسیاری از گونه‌های پرندگان را در یک مجموعه ناب و کهن جای می‌دهد یک نقطه شگفت انگیز و آرام بخش برای بیننده‌های پرندگان می‌باشد.

قلعه( Byzantine Asar-بیازیت اسار) در 50 کیلومتری شرق( Bolu-بلو) نزدیک (Orencic-ارنجیج) در بخش( Gerede-گرده) قرار گرفته است . فلاتهای واقع در ارتفاع بیش از 1000 متری, نقاط مورد علاقه ای برای افراد محلی و توریستها است تا دور از گرمای تابستان استراحت کنند . بعضی از بهترینها در استان (Bolu-بلو ، Aladağ -الاداغ،Kızık-کیزیک و At –ات) هستند.

در قسمت پشتی ساحل ، کرانه دوست داشتنی و مهمان خانه‌های راحت و هتلها در ناحیه( Akakoca-اکچاکجا) اطمینان می‌دهند که این منطقه یک تفریحگاه مردمی باقی می‌ماند .در 27 کیلومتری شرق ( Akakoca- اکچاکجا)  شما می‌توانید بقایای یک قلعه Genoese را که اکنون در بین درختستانهای فندق واقع شده ، جستجو کنید. ( Alaplı –الاپلی) یک مکان ایده ال برای ورزشهای آبی به ویژه قایقرانی و موج سواری است  . سواحل شنی طولانی در امتداد شرق و غرب بر هر دو سمت شهر کشیده شده‌اند.( Ereğli-ارغلی) که اسم باستانی آن Herakleia Pontika بود ، برروی یک تپه در مجاورت یک قلعه(Byzantine –بیزانتین)ایستاده است. در بهار عطر خوش توت فرنگی‌ها، یکی ازشیرین ترین محصولات ترکیه ، هوا را پر می‌کند و  بازدید از آنها را تبدیل به یک تجربه مهیج می‌کند. Ereğli)-ارغلی) نام خود را از هر کولها ، خدا گونه‌هایی اسطوره‌ای می‌گیرد که در قرن 11 میلادی سگ 3 سر ، Cerberus ، نگهبان دروازه‌های جهنم را به چنگ آورد بر طبق xenophon در غار Cehennemağzi)-جهنم اغزی) (ورودی جهنم) در خارج از( Ereğli-ارغلی) و نزدیک Kavakderesi)-کاواکدرسی) ساکن بود. (Ereğli-اغرلی) اولین شهر مهم استخراج معدن در ترکیه بود.

Zonguldak)-زنگولداک) که در زمانهای باستان sandraka ) -ساندراکا) یا( Sandra-ساندرا)  نامیده می‌شد ، یک مرکز اصلی تولید ذغال و یک بندر مهم دریای سیاه است. تاریخ باستانی این ناحیه شامل Paflagonia و Bithynia توسط فرهنگهای هیتی ها ، فرنگیها،آسوریها ،فارس ها ،  مردم مقدونیه ،رومی ها و رومی های شرقی  تحت تاثیر قرار گرفت . بعدها این فرهنگهای ترکی گوناگون تاثیر خود را بر منطقه قطع کردند . جاده‌ای خوش منظره برروی سمت شرقی شهر به نواحی( kopuz-کپوز و Uzunkum-اوزومکوم) منتهی می‌شود ، مناطقی که باغهای چای و رستورانها، گردشگران را برای گذراندن یک بعدازظهر کم  مشغله فرا می‌خوانند. فلاتهایی که بلندترین آنها( -Bacaklıباجکلی) در ارتفاع 1637 متری است ، فرصتهای بسیاری را برای لذت بردن از طبیعت در طول مسیرهای راهپیمایی عرضه می‌کنند.

Zonguldak)-زنگولداک) نیز غارهای جالبی را نظیر( kızılelma-کیزیل الما ، Sofular –سفولار وkgl –چگ گل)در بر می‌گیرد .  رنگهای معدنی از زمانهای قدیم برای رنگ کردن پارچه ، نخ و حتی مبلمان به کار رفته‌اند.

خبرگان هنرهای دستی چوبی ظریف به ( Devrek-دورک) ، یک شهر زیبا در 50 کیلومتری جنوب شرقی Zonguldak) –زنگولداک)سفر می‌کنند تا عصاهای چوبی مشهور آن را که یکصد سال پیش در آنجا ساخته شده‌اند، خریداری کنند.

 

Karabk)-کارابوک) واقع در 10 کیلومتری شمال شرق( Safranbolu-سافرانبلو) مهمترین مرکز صنعتی در ترکیه است که به خاطر صنعت آهن و فولاد خود معروف است . نه خیلی دور از( Karabuk-کارابوک) پارک افسون کننده (amlik-چاملیک) واقع است که مکان بی‌نظیری برای استراحت و آسایش است .کل منطقه با جنگلهای کاج نقطه نقطه شده است و یک باغ چای و رستوران دوست داشتنی در یک مکان زیبا برای لذت بردن از طبیعت وجود دارد. ممکن است که از تخته سنگهای Sorgun چتر بازی کرد.  همینطور به سمت خشکی و دورتر به سمت شرق، (Safranbolu-سافران بلو) افسون کننده قرار دارد. شما میتوانید زیبا ترین خانه‌های سنتی و قدیمی که به خاطر طراحی و ساختمان جالب توجه خود در ترکیه منحصر به فرد هستند را تماشا کنید. جالبترین اینها شامل( Kaymakamlar- کایماکاملار ، خانه      Aygiroğlu –ایگیراغلو)  است و همینطور (Asmazlar Havuzlu Konak – اسمازلار حاووزلو کناک)که به وضع اولیه خود برگردانده شده و هم اکنون به عنوان یک هتل توسط باشگاه اتومبیل گردشگری ترکیه گردانده می‌ شود  به کار می‌رود. خانه (Mektepciler-مکتپجیلر)  نیز جالب توجه است از این نظر که  خانه( Haci Memişler-حاجی ممیشلر) می‌باشد. خانه (Paşa-پاشا) نیز بازسازی شده و به یک کافه و همینطور پانسیون تبدیل شده است.

قلعه روی تپه, دورنمایی از شهر را عرضه می‌کند .حتما (Cinci Inn -جینجیو Haman-حامان) (حمامهای قرن 17 ترکیه )، مسجد و کتابخانه (Izzet Mehmet paşa-ایزت محمت پاشا) (قرن 18) و مسجد kprl),-کپرولو) نیز که از قرن 17 قدمت دارد را ببینید . همینطور مسجد (Dağdelen-داغدلن) (قرن 18) و (Kaak Ltfiye –کاچاک لوتفیه)( قرن نوزده)  ارزش دیدن دارند . یونسکو ، Safranbolu)-سافران بلو) را به عنوان یک ناحیه بین المللی فرهنگی و یکی از میراثهای جهانی نامیده است.

Safrarbolu)-سافران بلو) نام خود را اساسا" از مزارع زعفران می‌گیرد که در قرن 19 این منطقه را فرا گرفته بودند.

امروزه مزارع زعفران در روستای( Davutobasi-داوود تباسی)  ،در فاصله 20 کیلومتری ، فراوان هستند ، جایی که یک تجارت پر رونق زعفران ادامه دارد .  قبل از ترک این منطقه مطمئن باشید که (Arasta –اراستا) (بازار قدیمی) را هم ببینید.جایی که شما می‌توانید استاد کاران را بر سر کار خود مشاهده کنید و بر سر اجناس شان با آنها چانه بزنید . (Lokum-لکوم) (سوغاتی ترکیه) نیز یک لذت خاص و منحصر به فرد است که باید امتحان کنید. حدود 36 کیلومتر در جنوب( Karabuk -کارابوک، Eskipazar-اسکی پازار) قرار دارد جایی که کاخ( mer Beyler-عمر بیلر) واقع شده است . اینجا هم اکنون بازسازی شده و به خاطر سقفهای تزیین شده با زرق و برقش مشهور است.(Eskipazar – اسکی پازار)همچنین خرابه‌های باقیمانده از استعمارگران Miletian را شامل می‌شود که در 800 قبل از میلاد Kotyara را کشف کردند. Parthenios ,& Bartin)-پارتنیوس&بارتین) در زمانهای قدیم یک شهر زیبا از خانه‌های چوبی در 80کیلومتری شرق( Zonguldak-زنگولداک) واقع است که هر سال در بهار جشنواره توت فرنگی برگزارمی‌کند.

Homer)-حمر) ثبت می‌کند که جنگجویان (Bartin –بارتین)در جنگ( Trojan-تروژان) به( Troy-تروی) کمک کردند. بقایای یک جادة با عرض 5 متر متعلق به رومی‌ها که به زمان سلطنت امپراطور کلادیوس برمی‌گردد، هنوز دیده می‌شود. یک سفر با قایق برروی رودخانه (Bartin-بارتین) سفری کوتاه و لذت بخش را فراهم می‌کند. در همین نزدیکی،( Inkum-اینکوم) به یک روستای تفریحی با یک ساحل شنی ، رستوران و مهمانخانه‌ها توسعه پیدا کرده است.

Amasra)-اماسرا) (در 17 کیلومتری Bartin) یکی از زیباترین شهرها برروی ساحل دریای سیاه ,در زمانهای قدیم وقتی که توسط Miletian ها در قرن 6 قبل از میلاد کشف شد، (Sesamos –سساموس)نامیده شد. این شهر برروی یک شبه جزیره که توسط دو خلیج کوچک ساخته شده ، ایستاده است . بخش شرقی به خاطر یک محل مناسب برای شنا مشهور است . برروی یک برآمدگی سنگی ،برج و باروها و استحکامات یک دژ( Byzantine-بیزانتین) بر خواسته‌اند که در داخل آن یک کلیسای قدیمی است که هم اکنون مسجد(Fatih-فاتیح) نام دارد. گورستان اینجا از دوره رومی‌ها قدمت دارد . باقیمانده‌هایی از مجموع تاریخ( Amasra- اماسرا)در موزه باستان شناسی نمایش داده می‌شوند . شما می‌توانید یک سوغات چوبی دست تراش دوست داشتنی را در خیابان( ekiciler-چکیجیلر) خریداری کنید. اگر به سمت شرق در طول ساحل پیش روید به( akraz-چاکراز) (در 15 کیلومتری شرق Amasra –اماسرا)می‌رسید که یک روستای ماهیگیری با سواحل عالی، اقامتگاههای دوستانه و رستورانهای خوب است . جاده‌ای پر پیچ و

خم بین akraz-چاکراز( Inebolu- اینه بلو) دامنه‌های تندی را عرضه می‌کند و یک منظره گسترده و تماشایی را به نمایش می‌گذارد. آن طرف تر از( akraz –چاکراز)و در 44 کیلومتری شرق اماسرا Amasra  Kurucaşile –کوروجاشیله  قرار دارد، شهری که برای تولید قایقهای ماهیگیری مشهور است.

Cide)- جیده) 28 کیلومتر دورتر ، هتلهای خوب و یک ساحل دلپذیر دارد که آسایش و راحتی را فراهم می‌کند.

Gideros)- گیدرس) شما را بر آن می‌دارد که فکر کنید یک رویا به حقیقت پیوسته است.( Inebolu-اینه بلو) در 100 کیلومتری شرق (Cide – جیده)، یک شهر نوعی دریای سیاه است که در یک سرسبزی بسیار خرم قرار دارد و  نمونه‌های ظریف بسیاری از معماری سنتی ترکیه را به نمایش می‌گذارد.  در شرق         Inebolu) – اینه بلو) در(Abana-ابانا) یک مرکز خوب تفریحی دیگر قرار دارد. مرکز استانی Kastamonu)-کاستامونو) در 90 کیلومتری جنوب Inebolu)-اینه بلو) که در بین جنگلهای زیبا به سمت خشکی واقع شده به وجود آثار باستانی مهم و متعددی می‌بالد : قلعه (Byzantine – بیزانتین)   قرن 12 که توسط Comnene ها ساخته شد ، مسجد( Atabey-اطا بی) قرن 13 و مسجد (Ibni Neccar –ایبنی نجار)قرن 14. موزه باستان شناسی و فرهنگ شناسی ,هنرهای دستی یافته شده در منطقه را نمایش می‌دهد و موزه (Liva paşa –لیوا پاشا)نیز آثار هنری فرهنگی را دارا است . نزدیک شهر، (Evkaya-اوکایا)  قرار دارد که یک مقبره سنگی متعلق به گورستان به قرن 6 قبل از میلاد را در خود جای می‌دهد . در روستای (Kasaba-کاسابا) مسجد (Mahmut Bey-ماحموت بی) قرن 14 ، بعضی از ظریفترین کنده‌کاریهای چوبی که در هر جای ترکیه یافت می‌شود را حفظ می‌کند . حدود 41 کیلومتری غرب Kastamonu)-کاستامنو) و 9 کیلومتری غرب (Daday-دادای) ، روستای (mlekiler-چملکچیلر) خانه‌های چوبی سنتی و مزارعی دارد که تورهای اسب سواری در حومه شهر را عرضه می‌کند.

سپس در 63 کیلومتری جنوب( Kastamonu-کاستامنو) پارک ملی( Ilgaz-ایلگاز) قرار دارد که یک ناحیه حفاظت شده لذت بخش در کوههای (Ilgaz-ایلگاز) با یک مرکز اسکی و اقامتگاههای خوب می‌باشد . در شرق پارک ، نزدیک رودخانه های  (Devrez-دورز و Kızılırmak-کیزیل ایرماک) ، Tosya)-تسیا) قرار دارد که در آن مزارع وسیع برنج منظره را می‌پوشانند.

غار( Ilgarini-ایلگارینی) در منطقه (Pınarbaşı-پینارباشی) (شمال غرب Kastamonu- کاستامنو  یکی از بزرگترین غارها در ترکیه است.  این غار یک مکان شگفت انگیز برای راهپیمایی و جستجو در یک مسیر خلوت است.

 ساحل شرقی دریای سیاه

Sinop) – سینپ) در 192 کیلومتری شمال شرقی( Kastamonu- کاستامنو) یکی از زیباترین لنگر ‌گاههای طبیعی دریای سیاه است . نخستین شواهد تمدن به 4500 سال قبل از میلاد برمی‌گردد . این منطقه توسط استعمارگران Miletian به عنوان یک مستعمره اصلی در قرن هفتم قبل  از میلاد کشف شد و محل تولد فیلسوف قرن سوم قبل از میلاد Diogenes the Cynic بود . دژهای شهر و زیربناهای یک معبد به خدای( Serapis – سراپیس)که گمان می‌شد در (Sinop-سینپ) زاده شده ، پیشکش شده بود و به همان دوره تعلق داشت.( Serapis – سراپیس)در دنیای رومی‌ها با همان قدمت مصر پرستیده می‌شد . بعد از Miletian ها ، فرمانروایان بعدی شامل فرنگی ها ، فارس ها ، رومی ها ، رومی های شرقی ، سلجوقی ها و آغاز از  سال 1461  ، عثمانیها بودند .  موزه باستان شناسی ، اجزای طلایی زیبای متعددی را نمایش می‌دهد و موزه گورستان (Aslan Torunlar – اصلان ترونلار)قرن 18 میلادی ، کارهای دستی فرهنگی را نشان می‌دهد .  سایر آثار باستانی مهم شامل مسجد Alaeddin قرن 13 و( Alaiye Medrese – الایه مدرسه)هستند.  رستورانهای ماهی عالی در امتداد اسکله افسون کننده ماهیگیرها, غذاهای خوشمزه‌ای ارائه می‌دهد و قایقهای با رنگ درخشان که در آب می‌جهند این مجموعه خوش منظره را کامل می‌کنند . Sinop)- سینپ) همچنین به خاطر کنده‌کاریهای چوبی دریانوردی خود مشهور است . هتلهای کنار دریا و روستاهای تفریحی اقامتگاههایی در هر  رنج قیمتی را فراهم می‌کنند. 35 کیلومتر به سمت جنوب غرب، در ارتفاعات کوهها فلاتهای کوهستانی( Guzfındıkو Bozarmut-گوزفیندیک و بزارموت) قرار دارند. در ارتفاع 1350 متری این مرغزارهای سبز با ساکنان تابستانی خود یک نگاه اجمالی را به داخل یک راه و روش زندگی سنتی ارائه می‌دهد.( Gerze- گرزه) برروی یک شبه جزیره، 40 کیلومتر به سمت شرق در امتداد ساحل قرار دارد و توسط پارکها و سواحل احاطه شده است . بعد از ساحل

Akkum) – اککوم)شما می‌توانید تنها آبدره ترکیه را مشاهده کنید (Hamsaros- حامسارس) . دورتر در امتداد جاده ساحلی، 44 کیلومتر در شرق( Gerze-گرزه) شما به( Yakakent – یاکاکنت)می‌رسید ، یک روستای ماهیگیری با سواحل  پاک و شنی: amgl) –چام گلو) ،به یک جنگل وسیع با یک  شیب به سمت دریا می رود، جایگاههای اردو زنی و امکانات مهمان پذیری و رستوران دارد. با چرخش به سمت خشکی, جاده شما را به( Bafra – بافرا)در 30  کیلو متری شرق Yakakent )– یاکاکنت) ، شهری که تنباکوی آن معروف است،  می برد. حمام قرن13 مجموعه مسجد- مدرسه قرن 15 آن مناظری شایسته دیدن هستند. ( ایکیزتپه-( Ikiztepeدر 7 کیلومتری شمال شرق Bafra) –بافرا) یک جایگاه باستان شناسی است که شامل بیش از 600 قبر از ابتدای دوران Bronze  2300-2100BC  است که بسیاری از تاریخ منطقه ای دریای سیاه را آشکار می کند. این جایگاه شواهدی دال بر سکونت پیوسته از حدود 4000 قبل از میلاد تا زمان هیتی ها در BC1700 را نشان می دهد.

کارهای دستی شامل جواهرات که به ویژه مهم هستند در موزه ( Samsun سامسون )دیده می شوند. ناحیه دلتای رودخانه( zılırmak-کیزیل ایرماک) نیز از زمانهای قدیم گزیده شده است . قبرهای Paflagonia)-پافلانگنییا) به BC38 بر می گردند و قلعه متعلق به BC 1000 است. مرداب دلتای  ،  Bafra Kızlırmak)-بافرا کیزیل ایرماک)  به بیش از 300 گونه  پرنده با مجموع 100000 تعداد پرنده که به اینجا کوچ زمستانی می کنند پناه می دهد.

سامسون  در 418 کیلومتری شمال شرق آنکارا  و 168 کیلومتری جنوب شرق –Sinop  سینوپ  یک شهر صنعتی مدرن است که قرنها به عنوان یک بندر مهم به کار گرفته شده است .

محصولات از سرتاسر منطقه از این شهر صادر می شوند که هر ساله میزبان نمایشگاه تجاری و صنعتی  سامسون Samsun)-سامسون) می باشد. سامسون در مرکز جنگ استقلال ترکیه در 19 می 1919 زمانی که آتاتورک در اینجا فرود آمد تا دفاع آناتولی را سازمان دهی کند ، قرار گرفت. موزه آتاتورک بسیاری از  اشیاء و اسناد  و مدارک مربوط به جنگ را در خود جای می دهد.

یک تندیس سوار بر اسب به افتخار پایه گذار جمهوری در یک مکان برجسته و مهم در پارک شهر ایستاده است. مسجد( Pazarپازار) قرن چهاردهم و مسجد( Byk-بویوک) قرن 19 دو سبک معماری متفاوت ترکیه را منعکس می کنند و برای مقایسه جالب هستند.

موزه باستان شناسی یافته های( Ikiztepe – ایکیز تپه( و کارهای دستی از Dndartepe)-دوندار تپه و Amisos –اممیسوس)را  نمایش می دهد.( Amisos-امیسوس) حفاری شده در 1955 ، حاوی یک گنجینه بود که در یک قبر مربع شکل با پنج اتاق که با کنده کاری از صخره جوش سنگ بیرون آمد ، یافته شد. 3 تا از 5 اتاق حاوی اسکلت بودند و دو تای آنها خالی بودند. ظروف سفالی ،کارهای دستی شیشه ، فلز و مرمر به قرن 14 BC بر می گردند.  جواهرات طلایی متعلق به 100 قبل از میلاد بودند .سایر بخشهایی که حفاری نشده اند شامل( Akalan ,Tekkeky و Kaledoruğu-تکه کی, اکالان ,کاله دروغو )هستند . حدود 69 محل دیگر ،حفاری نشده باقی مانده اند .

arsamba)-چارشامبا) محل مسجد زیبا و چوبی (Gkeli – گکچلی)در 1206 بدون استفاده از هیچ میخ فلزی ساخته شده است.(ترمه- Themiskyra , (Terme در قدیم ، در 1200 BC توسط زنان جنگجوی آمازون یافته شد.  این مکان دارای سواحل و دریاچه های طبیعی است . بندر کوچک و افسون کننده (nye  -اونیه)(در93 کیلومتری شرق سامسون )یکی از زیبا ترین شهرهای تفریحی برروی ساحل شرقی دریای سیاه است و انصافا" به سواحل و امکانات اردوزنی عالی به خود می بالد . سالن شهر فوق العاده قرن 18 را از دست ندهید.

ساحل (amlik-چاملیک) یک منطقه به راحتی در دسترس است . بعد از (Fatsa-فاستا)  (در 22 کیلومتری شرق nye-اونیه )شهر تفریحی دیگری روی جاده منتهی به ( Ordu- اردو) ، خرابه های کلیسای Byzantine Jason و هم اکنون یک موزه ، برروی برآمدگی( amburnu-چام بورنو) قرار دارد . یک افسانه می گوید که Argonaut ها به خاطر تقاضای آنها برای بدست آوردن Golden fleece در اینجا فرود آمدند.

رستورانهای ماهی که بهترین چای در این منطقه را سرو می کنند در 50 کیلومتری جاده تماشایی به سمت اردو ordu قرار دارد. حلزونهای دریایی یک ویژگی این منطقه ، در( Yalıky –یالی کوی)بسیار لذیذ هستند.

در برگشت از لشکرکشی Babylonian  ، بازمانده های Xenophons ten thousand در عقب نشینی خود به سمت غرب( ordu  -اردو) را به سمت آناتولی ترک کردند . شواهد سکونت در( ordu - اردو)به   BC3000 باز می گردد. امروزه اردو یک بندر زیبا است که  در پای یک تپه  جنگلی واقع شده است .در گورستان(Paşa Oğlu Konak -پاشا اوغلو کوناک )  امروزه موزه فرهنگ شناسی ، نشان می دهد که چطور یک خانواده ثروتمند و با نفوذ در قرن 19 می زیست . تولید فندق در اطراف اردو متمرکز شده و هر سپتامبر این شهر میزبان جشنواره فندق طلایی می باشد . حتما آب نبات آجیل و شکلات لذیذ را امتحان کنید.

یک کلیسای قرن 18 در 2 کیلومتری شهر و ساحل زیبای( Gzelyalı –گوزل یالی)لایق دیدن هستند.

فلات (ambaşı-چامباشی) که مناظر کوهستانی زیبایی را ارائه می دهد ، 58 کیلومتر دورتر به سمت  جنوب قرار دارد و در ارتفاع 1250 متری واقع شده است . فلات (Keyfalan -کیف آلان ) در 2000 متری ، یک مقصد تابستانی مردم پسند دیگری برای ساکنان محلی است. خرابه های دژ  Giresun) –گیرسون)یک منظره و چشم انداز شگفت انگیز از (Giresun-گیرسون) در 52 کیلومتری شرق اردو Ordu)-اردو) را ارائه می کنند.  این دژ روی شبه  جزیره ای که شهر را به دو نیمه تقسیم می کند قرار گرفته است . ادعا می شود یک غار زیر قلعه و روبرو به دریا وجود دارد که به عنوان یک کلیسا و سرپناه برای 1500 نفر از مردم به کار می رفت . از زمان Giresun)-گیرسون) ، Cerasas قدیم  ، بود که ژنرال Lucullus رومی اولین درختان گیلاس را به اروپا صادر کرد. یک کلیسای قرن 18 (امروزه یک موزه) به یک بازدید کوتاه می ارزد. جزیره Giresun)  -گیرسون)تنها جزیره قابل سکونت در ساحل شرقی دریای سیاه ،گفته می شود که زمانی به آمازونی ها تعلق داشته است. یک معبد تخریب شده این تئوری را حمایت می کند. سایر بقایای تاریخی شامل دو بشکه شراب بزرگ ، دیوارهای قلعه و یک برج نگهبانی می باشد . این جزیره Aretias)  ,-اریتیاسAretia -ارتیا  یا Areos –اروس)نامیده می شود.  ( Aksu Art  -اکسو ارت)و جشنواره فرهنگ یک اتفاق هر ساله است که در ماه می برگزار می شود.  برای خارج شدن از منطقه شلوغ به یک سفر کوتاه به فلاتهای کوهستانی مرتفع( Bektaş-بکتاش) یا( Kmbet-کومبت) بروید و از پیاده روی راهپیمایی یا دوچرخه سواری  در هوای پاک کوهستان در بین یک فضای سبز و خرم لذت ببرید.  بین  (گیرسون- Giresun) و (ترابزون- Trabzon )شهرهای ساحلی خوش منظره( Keşap-کشاپ و Tirebolu-تیربلو و Grele-گورله و Vakfıkebir-واکفی کبیر و Akaabat –اکچا ابات) فشرده شده بین کوههای جنگلی و آبهای دریای سیاه قرار دارند. در (Grele-گورله) برای یک گوشت زیر دریایی شکل لذیذ و Cheese pide  ،در (Vakfıkebir-واکفی کبیر) برای بهترین کره و در Akaabat)-اکچا ابات) برای امتحان کردن کوفته توقف کنید.  (Trabzon - ترابوزان )یک پایتخت استانی در 346 کیلومتری شرق( Samsun -سامسون)یک تاریخ طولانی دارد.

اولین شواهد تمدن به BC 7000 بر می گردند.  در BC 1200 جنجگویانی از ترابوزان  برطبق آنچه که ثبت شده در جنگ Trojan شرکت کردند. این ناحیه توسط  آسوریها و Miletian ها ، فارس ها و رومی ها و Goth  ها و Comnene ها و عثمانی ها (Ottoman ) حکمرانی شده. استعمارگران Miletian در قرن 7 قبل از میلاد و اسکندر بزرگ در BC 334 به اینجا آمدند .رومی ها در یک برنامه ساختمانی وسیع از 110 تا 118 AD مشغول بوده اند. Goth ها در 258 این ناحیه را تصرف کردند. زینت آثار باستانی ترابوزان کلیسای بازسازی شده Byzantine قرن 13 است که قرنها به عنوان یک مسجد استفاده می شده است و هم اکنون به عنوان موزه) Ayasofya -آیاسوفیا ) . دیوانگاره های جذاب ، یکی از ظریفترین نمونه های نقاشی Byzantine) –بیزانتین)، هر کدام از دیوارهای داخلی کلیسا را می پوشانند.  این کلیسا بین 1250 و 1260در زمان مانوئل I یکی از پادشاهان Comnene  در ترابوزان ساخته شد. کلیساهای متعددی دیگری به مسجد ینی فاتح  Yeni Cuma , Yeni Fatih  (ینی جمعه ) هستند . مسجد (Ottoman Glbahar Hatun -عثمانی گلبهار خاتون )   یک ساختمان نوعی سبک استانی ،  در یک باغ چای دوست داشتنی واقع شده .  خانه ها ی چوبی در دژهای باستانی هنوز روح یک شهر قرون وسطایی را حفظ کرده اند . خانه ای که آتاتورک در آن زندگی می کرد به یک موزه تبدیل شده است. برروی تپه های بالای ترابزون ، پارک بوزتپه چشم انداز زیبایی را از شهر و خط ساحلی عرضه می کند.  روی تندیهای غربی تپه بزتپه برج ( Irene-ایرنا) ایستاده است که توسط امپراطور ترابوزان ( Trabzon Irene) در 1340 ساخته شد در شرق شهر ،  روستای ( Surmene  - سورمنه )یک گورستان جالب قرن 19 که به عنوان( Kastel –کاستال )شناخته می شد ،  دارد نزدیک ترابوزان در جنوب (Akaabat  -آکچا آبات ) علفزارهای زیبا و مرتفع کاراداغ ، Hıdırnebi) –حیدیرنبی)و(Erikbeli اریک بلی)برای راهپیمایی و پیک نیک ایده ال هستند.  در این حوالی مرکز جدید تفریحی قلعه  (zarha-زارها) افتتاح شده است.  یک جاده از ترابزون  سمت خشکی قبل از رسیدن به تونل(Zigana -زیگانا)  که بلندترین در ترکیه است ،  از بین مناظر کوهستانی تماشایی پیچ  می خورد .

در حوالی(Hamsiky- هامسی کوی )   یک روستای کوهستانی افسون کننده قرار دارد که برای غذای محلی عالی خود شامل بهترین پودینگ برنج شهرت ملی پیدا کرده است و نیز نزدیک مرکز اسکی (Zigana -زیگانا)  قرار دارد. علفزارهای زیبا و فلاتهای مرتفع(Grgenağa Yaylası-گورگن اغاچ یایلاسی و Kirazlı Yaylası-کیرازلی یایلاسی و Solma Yaylasi-سلما یایلاسی) مکانهای ایده الی برای فعالیتهای فضای باز هستند.  جشنواره سنتی( Kadırga   -کادیرگا ) ، مهاجرت هر ساله تابستان را به مرغزارهای کوهستان جشن می گیرد. پارک ملی (Altındere -آلتین دره ) در بخش( Maka  ماچکا ) یک صحنه باشکوه را برای صومعه Sumela قرن 14 که برروی یک دیواره صخره و 270 متر بالای یک گردنه عمیق قرار گرفته ،  فراهم می کند.

محل احاطه شده توسط خرابه های اقامتگاه راهبان ، یک کلیسا است که در داخل و خارج با دیوار نگاره های بسیار عالی پوشیده شده است.

در جنوب شرقی ترابزون دریاچه (Uzungl - اوزون گول )واقع شده که یک دریاچه مرتفع زیباست که توسط کوهها و مرغزارها احاطه شده و برای اردوزنی ، راهپیمایی و ماهیگیری عالی است .رستورانهای آن نیز اینجا را به بهترین مکان برای خوردن ماهی قزل آلای رودخانه تبدیل کرده است.

Gmşhane) - گوموش حانه )(در 88 کیلومتری شرق  ترابزون ) برروی مسیر بازرگانی باستانی بین ترابزون و ایران زمانی از اهمیت قابل توجهی برخوردار بود . بسیاری از بناهای زیبا هنوز باقی هستند .  این شهر که در میان درختستانهای میوه و رزهای وحشی واقع شده ،  یک توقفگاه طبیعی مابین ترابزون و ارزروم میباشد. فرصت را غنیمت شمرده و شربت مارمالاد میوه گل سرخ محلی را امتحان کنید.

Bayburt)- بای بورت) (در 77 کیلومتری گوموش خانه) برروی کناره های رودخانه( oruh –چروح )در هر دو سمت آن قرار گرفته و برروی جاده ای که زمانی به نام جاده ابریشم شناخته می شد واقع شده است . مارکوپولو و( Eviliya Celebi - اولیا چلبی ) مسافر کهن ترک،  هر دو از میان این شهر گذر کردند.  بقایای یک قلعه مربوط به بیزانتین ها  (Byzantine )و همینطور مساجد مهم ، حمامهای ترک و سنگ مقبره های کنده کاری شده جالب ازجمله بخشهای قابل توجه هستند.  این قلعه تمدنهای بسیاری را پشت سر گذاشته است و در زمانهای مختلف قبل از اینکه توسط ترکها به تصرف در آید در زمانهای مختلف توسط رومی ها ، بیزانتین ها و عربها تحت کنترل در آمده است. قلعه ( Bayburt بایبورت) یکی از قلعه های آناتولی که به بهترین شکل حفظ شده است ،  از بهترین نمونه های معماری سلجوقی است . دو بنای تاریخی مهم دیگر در بایبورت  مسجد(Ulu-اولو) قرن 18 و برج ساعت در مرکز شهر است که به دوره جمهوری خواهی باز می گردد.  دیگر مکانهای با ارزش برای دیدن  ،آرامگاههای دو قلوی شهید عثمان و خواهرش هستند که برروی دامنه های تپه در ورودی جنوبی به شهر واقع شده اند.  پارک عثمان برروی رودخانه( oruh-چروح) چشم انداز شگفت انگیزی دارد و یک مکان دوست داشتنی برای استراحت است.

(Rize-ریزه) در 75 کیلومتری شرق ترابزون برروی دامنه کوهی  قرار گرفته که با بوته های چای شبیه به بالشهای سبز باد کرده پوشیده شده است . حتما مسجد اسلام پاشای قرن 16 این شهر کرانه از دریای سیاه وهمچنین باقیمانده های یک قلعه مربوط به Genoese را ببینید.  از پارک  ( Ziraat- زراعت)شما می توانید چشم انداز بسیار جذابی از سرتاسر منطقه را دریافت کنید.

پارچه های تابستانی سبک و با کیفیت و چاپ شده با الگوهای رنگی متعلق به ناحیه (Rize-ریزه) هستند . در طول جشنواره تابستانی چای ,شما می توانید بهترین مارک چای دریای سیاه را خریداری کنید.  کاخ Mehmet Mataraci) - محمت  ماتاراجی ) امروزه یک موزه آتاتورک است که متعلقات شخصی او و همچنین هنرهای دستی فرهنگی این ناحیه را به نمایش گذاشته است. بعد از( Ardeşen-اردشن) به سمت خشکی و خارج از جاده ای که از (Rize –ریزه) به سمت شرق می رود  سوار بر جمعیتی که هجوم می آورند به شهر کوچک و زیبای (amlıhemşin –چاملی حمشین)می رسید.  در همین حوالی ، Fırtına) vadisi-فیرتینا وادیسی) (دره طوفانها ) قرار دارد که برای بلم سواری ایده آل است و قلعه(Zil -زیل )  و یک پل سنگی قدیمی نیز وجود دارند.

پس از پیاده روی در مرغزارهایAyder) - آیدر ) ، شما میتوانید در یکی از تعداد زیاد چشمه  های آب گرم  استراحت کنید .  برای کسانی که به کوهنوردی  علاقه دارند ، اینجا بهترین نقطه شروع برای بالا رفتن  از کوههای کاچ کار است .  این گستره به رنگ  سبز روشن یکی از بهترین و پر مشقت ترین مناطق برای کوهنوردان  در ترکیه است . سرتاسر سلسله جبال  کاچ کار ، پارک ملی زیبای  کاچکار داغلاری را در بر می گیرد . در کوههای واقع در  جنوب  ریزه ، روستای (Anzer -آنظر ) عرضه کننده عسل  دارای شهرت جهانی و مغذی  آنظر است .

Ikizdere Canyon) –ایکیزدره کانیون)،  ما بین آنظر  و فلات ایکیزدره ، یک نقطه عالی برای پرواز  با گلایدر دستی است. نزدیک ریزه ، شهرهای چایلی ، پازار ، اردشن ، اف و فیندیکلی ، همگی از یک آب و هوای  نیمه حاره ای  و مناطقی سبز و خرم  بهره مند  هستند  و به وجود قصرهای سنتی و قدیمی خود می بالند . ساحل چامبورنو  با درختان  طلایی کاج پوشیده شده ، جایی که بسیاری از گونه  های پرندگان مهاجر  توقف می کنند .این منطقه یک مکان  زیبا برای استراحت و عکس برداری است .( Hopa -هوپا ) یک شهر جذاب در پای یک کوه جنگلی ، آخرین بندر قبل از  مرز ترکیه - گرجستان است . این مرز بین المللی در واقع روستای( Sarp-سارپ) را تقسیم  می کند . دریاچه مرتفع وشگفت انگیز کاراگول با درختان متنوع کاج و همینطور  سایر گیاهان و جانوران  خود در 27 کیلومتری شمال شرق شهر( Borka- بورچکا) در مسیر منتهی به آرتوین  قرار دارد .  جاده منتهی به  Artvin) –ارتوین)از پس کوه کانگورتاران عبور میکند ، جایی که منظره سبز و خرم  به صخره های لم یزرع مبدل میشود .  پارک ملی دره هاتیلا ، با طول حدود 25 کیلومتر در 10 کیلومتری  آرتوین ، ما بین محل تلاقی  رودخانه (oruh-چروح) و جریان هاتیلا در شرق و Mt. Nathali  2932 متر   در غرب واقع شده است . تنگ دره هایی با صخره های پر شیب در سرتاسر  پارک دیده  میشود .  گیاهان مدیترانه ای و دریای سیاه  هر دو در کنار  خرسها ، گوزنها ، گرگ ها ، روباهها و عقابها  می شکفد . خانه های مخصوص که به روی پایه های چوبی یا فلزی  قرار دارند ، در واقع خانه زنبورهای پارک هستند  که عسل  مشهور این  منطقه را در آنها  تولید میکنند .  یک مسیر پر پیچ و خم به سمت بالای یک دامنه کوه شما را به آرتوین ، پایتخت استان ، می برد .  در پای این سرازیری تند ، یک قلعه خرابه قرن 16 ، بر فراز رخنمون ( زمین شناسی )  سنگی قرار گرفته است . آرتوین  یک شهر افسون کننده است  با خانه های قدیمی و زیبای ترک که در این ناحیه معمول می باشند . آب و هوای متعدل این ناحیه ، بازدیدهای تابستانی را به طور لذت بخشی سرحال کننده  می سازد و هر سال در ژوئن ، خیلی توریست ها و همینطور محلی هایی که به رنگهای روشن  ملبس هستند  در محل جشنواره (Kafkasr –کافکاسور) ازدحام میکنند ، جایی که تماشای گاوهای در حال جنگ جشن را برجسته میکند .  کسانی که توان ماجراجویی دارند،  علاقه دارند که آب کف آلود  جاری  در رودخانه  وحشی و رمانتیک( oruh –چروح)را امتحان کنند . در طول قرون وسطی ناحیه آرتوین  تحت خود مختاری  گرجی ها درآمد که این ناحیه را به بهترین مکان  برای گردش در بین بقایای گذشته  گرجی ها  تبدیل  کرده است.  جاده های با مناظر شگفت انگیز آن به  قرارگاهها و کلیساهای تخریب شده منتهی میشوند که به عنوان  میراثی از این دوره به حساب می آیند .

بخشهای بیشتر حفظ شده از بین اینها در بارهال و ایشهان ، در کوههای شکوهمند کاچ کار  قرار دارند . بارهال همچنین  بعضی از بهترین  مناطق اسب سواری کشور را ارائه  می کند .  کلیسای متعدد دیگری در باغباشیپ و چاملی یاماچ در خارج از جاده ای که به سمت  ارزروم  می رود و از پس آبشارهای تورتوم و دریاچه  ناب و دست نخورده  تورتوم  می گذرد ، قرار دارند . سایر کلیساها و قرارگاههای گرجی ها در نزدیکی یوسفعلی ، شامل دورت کلیسا ، کوپروگورن و تک قلعه  هستند . یوسفعلی خود به وجود  امکانات  شگفت انگیز برای  عاشقان طبیعت و راهپیمایی در ارتفاع 4000  متری می بالد . در شرق آرتوین ، پایتخت سابق گرجی ها ، Ardanu)  - آردانوچ )قرار دارد ، با قلعه مشهور خود که به بلند ترین  رخنمون ( زمین شناسی ) در ناحیه مشرف است . شاوشات در 71 کیلومتری شرق آرتوین  است . این منطقه یک روستای مرتفع است  که بامرغزارهایی از گلهای وحشی و پروانه ها ، نهرهای خروشان و قصرهای زیبا  احاطه شده است .  سازمان محلی  زنان یک مرکز  تعلیم بافندگی در تلاش برای زنده نگاه داشتن  فرش و گلیم سنتی ، تاسیس کرده است .  پارک ملی کارا گول( Sahara –ساهارا) در 17  کیلومتری شاوشات  در مسیر اردهان ، یکی از زیباترین  دریاچه  های کوهستانی کاراگول می باشد . دریاچه در 25 کیلومتری شمال شرق (Şavşat- شاوشات) از بین روستاهای  ولی کوی  می گذرد  که یک روستای اصیل دیگر است . ناحیه اطراف دریاچه  با تنوعی از درختان  کاج پوشیده  شده و نیز  امکانات پیک نیک  دارد .  حیات وحش  شامل خرس  فراوان است . خود فلات( Sahara-ساهارا) نیز با چشمه های گوارا و معدنی زیبا پوشیده شده است .  روی فلات روستای کوجا بی قشلاقی  قرار دارد ، جایی که شما میتوانید خانه های چوبی سنتی با ساکنان  مهمان نوازشان را ببینید .  یک فلات  مهم دیگر و یک محل سکونت  تابستانی  مردم پسند  در این ناحیه ،  بیلبیلن  است که مردمش نیز مخصوصا"  مهمان نواز و یاری رسان هستند .  عموما" در تمام پارکهای  ملی ،  شما میتوانید  نمونه های جالبی از پرندگان و پروانه ها را ببینید.


 

به ترکیه سفر کنید و لذت ببرید

 کلیه حقوق محفوظ و متعلق به رایزنی فرهنگی و توریستی سفارت ترکیه در ایران است